AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TEATR. Poznaliśmy werdykt 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych (FOTO)

DATA: 15 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Nagrodę Specjalną w wysokości 10 tys. zł. otrzymał zespół aktorski w składzie Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski i Marcin Pakuła za role w spektaklu “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję. Fot. Tomasz Bąk - materiały 63. KST.
  Zakończyły się Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej.

  W ramach festiwalu na scenach kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, kaliskiego CKiS-u oraz w hali OSRiR-u przez ponad tydzień widzowie obejrzeli 16 konkursowych spektakli teatrów z całej Polski (jedno wyjazdowe przedstawienie odbyło się w Teatrze Śląskim w Katowicach). - Podczas festiwalu pokazane zostały spektakle z całej Polski - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. - Cieszę się, że przy okazji prezentacji najlepszych kreacji aktorskich otrzymaliśmy przegląd tego, co dzieje się w polskim teatrze. Każdy spektakl był inny. Ta ciągła zmienność była potężna. To była profesjonalna dawka teatru.

  Werdykt jury poznaliśmy podczas uroczystego zakończenia KST, które odbyło się w sobotę. Nagrody dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu i Naj-Bogusławskiego Aktora przyznała publiczność, a swoją nagrodę przyznali też akredytowani przy festiwalu dziennikarze.

  Tej największej i najbardziej znanej imprezie kulturalnej w Kaliszu towarzyszyło również szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty i wystawy. Po przedstawieniach odbywały się spotkania z aktorami oraz koncerty w ,,Kontrabasie", który był oficjalnym klubem 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

  (jav)

  Werdykt 63.KST

  Nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej liczbą 207 oddanych ważnych głosów, i oceną 9,82 otrzymał spektakl: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, w reżyserii Mateusza Pakuły w koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

  Nagrodę Publiczności dla Naj-Bogusławskiego Aktora 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej oraz Voucher na tygodniowy pobyt w Apartamentach Hevenia Rewal położonych przy samym morzu ufundowany przez MTM Consulting Developer liczbą 199 oddanych ważnych głosów otrzymał: Mariusz Ostrowski za rolę Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być” w reż. Michała Siegoczyńskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi.

  Jury Dziennikarzy 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie:

  Danuta Synkiewicz – Radio Poznań

  Bartłomiej Hypki – Ziemia Kaliska

  Agnieszka Walczak – Gazeta Wyborcza

  Robert Kuciński – Rocznik Kaliski

  Piotr Jaworowski – wkaliszu.pl

  Elżbieta Magnuszewska – portal Calisia.pl

  Marta Rajewska – Radio Eska

  Katarzyna Górcewicz – Telewizja Polska w Poznaniu

  Karolina Romke – Radio Centrum

  po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Dziennikarzy 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych ufundowaną przez sieć restauracji Tutti Santi (w wysokości 3000 zł) Andrzejowi Placie w sztuce „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły w koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

  Jury 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie:
  Jagoda Hernik Spalińska - teatrolog, profesor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk
  Maja Pankiewicz - aktorka Teatru Studio w Warszawie, laureatka Grand Prix i Nagrody Publiczności 62 Kaliskich Spotkań Teatralnych
  Janusz Majcherek - teatrolog, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie
  Bogdan Tosza - reżyser, profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  Specjalną Nagrodę Aktorską (w wysokości 3000 zł), którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji „Pałac Tłokinia”, Angelika i Piotr Mazek - dla artysty na początku drogi aktorskiej otrzymała Karolina Kraczkowska, performerka i choreografka za rolę Tancerki w spektaklu “Halka” w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

  Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich (w wysokości 4000 zł) otrzymał Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu “Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

  Jury przyznało dwa równorzędne Wyróżnienia w wysokości 2 tys. zł. dla Agnieszki Skrzypczak za rolę Tej Jednej/Innej Takiej w spektaklu “Słabi” w reż. Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz dla Andrzeja Kłaka za rolę Tomasza w spektaklu “Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

  Trzy równorzędne trzecie nagrody aktorskie po 4000 zł otrzymali ex aequo Anna Kadulska za rolę Anny Wojnicew w spektaklu “Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Aleksandra Nowosadko za rolę Halki i Łukasz Stawarczyk za rolę Jontka w spektaklu “Halka” w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

  Drugą nagrodę aktorską w wysokości 6000 zł otrzymał Mateusz Znaniecki za rolę Młodego Maksymiliana Aue w spektaklu “Łaskawe” w reż. Mai Kleczewskiej oraz za rolę Nikołaja Tryleckiego w spektaklu “Płatonow” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im.Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

  Pierwszą nagrodę aktorską w wysokości 8 000 zł otrzymała Karolina Adamczyk za rolę Karin w spektaklu “Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

  Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej otrzymała Maja Kleczewska za dwa spektakle: “Łaskawe” Jonathana Littella z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz za“Twarzą w twarz” według Ingmara Bergmana z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

  Nagrodę Specjalną w wysokości 10 tys. zł. otrzymał zespół aktorski w składzie Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski i Marcin Pakuła za role w spektaklu “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

  Grand Prix 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej za głęboko osobistą i pełną czułości wiwisekcję sztuki aktorskiej otrzymały ex aequo po 10 tys. zł. Irena Telesz – Burczyk oraz Milena Gauer za role w spektaklu “Łatwe rzeczy” w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

  Fot. Tomasz Bąk - materiały 63. KST.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.