AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NA ROWERY. Kulinarnym szlakiem powiatu kaliskiego (FOTO)

DATA: 15 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Rajd wiódł m.in. przez gospodarstwa agroturystyczne powiatu kaliskiego. Fot. Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

  W sobotę odbył się Rajd Rowerowy Szlakiem Kulinarnym „Kaliskie Smaki”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. 

  Na starcie przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu stawiło się blisko 90 entuzjastów jazdy na rowerze, którzy do pokonania mieli trasę o długości ok. 60 kilometrów.

  Głównymi punktami „programu” były gospodarstwa i restauracje należące do Szlaku Kulinarnego „Kaliskie Smaki” oraz rowerowa lekcja historii o Koźminku, o którą skutecznie zadbał dyrektor tamtejszego Gminnego Centrum Kultury, Tomasz Potemkowski.

  Rajd Rowerowy Szlakiem Kulinarnym „Kaliskie Smaki” zorganizował Powiat Kaliski. Rolę Komandora rajdu objął niezawodny pasjonat jazdy na rowerze i turystyki rowerowej Krzysztof Wydra, który wyznaczył atrakcyjną trasę i w dniu rajdu prowadził blisko 90-osobową grupę cyklistów, dbając o ich bezpieczeństwo. Pomoc w sprawnym poprowadzeniu grup cyklistów bez wahania „świadczyli”: Bogusław Monczyński, Andrzej Łuczak i Jarosław Karpisiewicz. Warto zaznaczyć, że Powiat Kaliski po raz pierwszy zorganizował rajd rowerowy prowadzący przez punkty należące do Szlaku Kulinarnego „Kaliskie Smaki”, co żywo zainteresowało rowerzystów nie tylko z Kalisza i powiatu kaliskiego, ale także z innych zakątków naszego województwa.

  Cykliści ruszyli w trasę około godz. 9.00, a sygnał do startu dał Starosta Kaliski Krzysztof Nosal. Rowerzyści ochoczo popędzili w kierunku pierwszego punktu, mieszczącego się przy ulicy Łódzkiej na trasie Kalisz-Opatówek. To oczywiście gospodarstwo rolnicze specjalizujące się w uprawie pomidorów „Pomidory Król”. Właściciele przyjęli rowerzystów z otwartymi ramionami i … pomidorami, które były tak pyszne, że wielu rowerzystów żartobliwie stwierdziło, iż tak naprawdę w tym miejscu rajd mógłby się już zakończyć.

  Kolejnym punktem Rajdu było Gospodarstwo Państwa Wróblewskich mieszczące się tuż obok ronda w Opatówku. Tu z kolei na cyklistów czekała kolejna dawka, przede wszystkim pysznych jabłek, bo właśnie w uprawie tych owoców specjalizuje się wspomniane gospodarstwo. Nie zabrakło również degustacji rozmaitych potraw, ciast i soków.

  Piękna pogoda zadecydowała również o kolejnym postoju, który miał miejsce w malowniczych zakątkach Pałacu Tłokinia. To właśnie tuż przy pięknym Pałacu rowerzyści posilili się przepysznym ciastem, a także zaspokoili swoje pragnienie popijając kawkę i herbatkę.

  Komandor Rajdu w końcu jednak musiał przerwać błogi wypoczynek, bo do pokonania zostało jeszcze sporo kilometrów. Krzysztof Wydra dał więc sygnał do dalszej podróży i wszystkie 4 grupki rowerowe pomknęły do Koźminka. W tym pięknym miasteczku już czekał niezawodny Dyrektor miejscowego Gminnego Centrum Kultury, Tomasz Potemkowski, który oprowadził uczestników rajdu po dawnej kaplicy ewangelickiej, a później zaprosił rowerzystów do urokliwego Dworku Mielęckich w Koźminku. W tym niepowtarzalnym miejscu nie mogło oczywiście zabraknąć kawy i herbaty, co sprzyjało przekazywaniu wiedzy historycznej i ciekawym dyskusjom.

  Niedaleko Koźminka położony jest malowniczy zbiornik zaporowy w Murowańcu, i właśnie tam pojechali uczestnicy Rajdu Rowerowego Szlakiem Kulinarnym „Kaliskie Smaki”. Nad zalewem oczywiście nie zabrakło krótkiego odpoczynku,

   a później już cykliści skierowali się w kierunku najstarszego miasta w Polsce, przejeżdżając przez Józefinę, Dębe Kolonia, Rożdżały i Nędzerzew.

  Meta Rajdu znajdowała się w kaliskim Parku Miejskim i w Restauracji KTW Park, która również należy do Szlaku Kulinarnego „Kaliskie Smaki”. Tam oczywiście zadbano o żołądki rowerzystów, którzy posilili się ciepłym żurkiem i otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające ukończenie 60-kilometrowego rajdu.

  (ren - źródło Starostwo Powiatowe)

  Fot. Krzysztof Wydra - komandor rajdu

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.