AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Festiwal filmowy "Grand Prix Komeda" w Ostrowie

DATA: 16 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  „Komeda na Komedzie” - to cykl, który niezmiennie towarzyszy festiwalowi filmowemu Grand Prix Komeda. W tym roku w jego ramach zobaczymy trzy filmy z muzyką patrona festiwalu. 

  Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy rozpoczyna się w poniedziałek, 12 czerwca. I właśnie tego dnia widzowie zobaczą film z muzyką patrona festiwalu. Pierwszy to obraz z 1959 roku – „Gdy spadają anioły” w reżyserii Romana Polańskiego. Jego główna bohaterka przywołuje w myślach obrazy ze swojej młodości, układające się w tragiczną historię wojennej miłości. Fragmenty filmu łączy ten sam motyw muzyczny – ułańska melodia skomponowana przez Krzysztofa Komedę. To etiuda dyplomowa Romana Polańskiego, w której – co ciekawe – wystąpił także i on sam.

  Pierwszy dzień festiwalu to też pokaz specjalny w ramach Komedowego cyklu. Zobaczymy podczas niego film z ubiegłego roku – „Na zawsze Melomani” w reż. Rafała Mierzejewskiego. Dokument opowiada o legendarnej formacji Melomani – pierwszym jazzowym zespole w Polsce. To podróż w czasie – do początków krajowego powojennego jazzu, dopełniona bogatymi materiałami archiwalnymi i wypowiedziami ikon polskiego jazzu. A dla mieszkańców Ostrowa także film ważny, bo stąd właśnie wywodzi się jeden z muzyków Melomanów – Witold Kujawski, który w tym zespole grał wraz z m.in.: Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, Andrzejem „Idonem” Wojciechowskim, Andrzejem Trzaskowskim, Witoldem „Dentoksem” Sobocińskim, a także przez kilka lat z Krzysztofem Trzcińskim, późniejszym „Komedą”. O obrazie podczas festiwalu opowie natomiast Igor Mertyn. Gość tegorocznej edycji Grand Prix Komeda to autor scenariuszy filmowych (m.in. właśnie „Na zawsze Melomani”), reportaży i dramatów (m.in. „Mój jazz” o Andrzeju Idonie Wojciechowskim czy „Błąd w pisowni” o Bronisławie Kaperze) oraz producent filmów dokumentalnych.

  Cykl „Komeda na Komedzie” dopełni film „Wyrok” z 1961 r. To jeden z pierwszych filmów Jerzego Passendorfera. Dramat psychologiczno-obyczajowy, w którym główne role zagrali Lidia Korsakówna, Wieńczysław Gliński, Józef Nowak i debiutujący sześcioletni Grzegorz Roman, ukazuje skomplikowaną sytuację dziecka i jego matki – alkoholiczki, której rodzicielskie prawa stają się przedmiotem rozprawy sądowej. Muzykę do filmu, który zobaczymy drugiego dnia festiwalu – 13 czerwca, napisał Krzysztof Komeda.

  Niby wszystko już widzieliśmy, półka filmowa z nowymi kompozycjami Krzysztofa Komedy jest od dekad zamknięta, a jednak wciąż w dorobku patrona naszego festiwalu znaleźć można pozycje, które zaskakują. Takim odkryciem był dla mnie film Jerzego Passendorfera, „Wyrok” z oryginalną, niepokojącą partyturą Krzysztofa Komedy. Elementów „Komedowych” będzie w tym roku zresztą więcej. Nade wszystko zaś, w Ostrowie Wielkopolskim, nie tylko w czasie festiwalu, czuje się obecność Krzysztofa Komedy. W scenerii rynku, na ulicach, w sali kinowej. Ta obecność daje nam zapał do tworzenia jak najlepszego programu, jak najciekawszego festiwalu – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.

   

  A dlaczego w ogóle Krzysztof Komeda w Ostrowie Wielkopolskim? Nieprzypadkowo. Patron festiwalu filmowego właśnie w tym mieście spędził lata swojej młodości – tutaj uczył się w szkole średniej i zdał maturę, tutaj przeżywał pierwsze fascynacje jazzem i zakładał swój zespół, tutaj także odkryty został jego talent jazzowy – przez muzyka Melomanów ostrowianina Witolda Kujawskiego. Ostrowski festiwal filmowy, który odbywa się od 2012 roku, propaguje i przypomina twórczość tego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej.

  Oczywistym jest, że Krzysztof Komeda stał się filarem, osią naszego filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim. To od wielu lat sylwetka tego kompozytora staje się coraz bliższa i bardziej obecna w świadomości mieszkańców naszego miasta i regionu, a także gości filmowych corocznych spotkań, a tych zapraszamy z terenu całej Polski. Czy zatem mamy tu do czynienia z edukacją? Bez wątpienia tak. Uczyć i przybliżać sylwetkę Komedy chcemy. Otwartą księgą i skarbnicą wiedzy staje się dla nas nieprzerwanie Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy i przewodniczący festiwalowego jury. Takich perełek na festiwalu nie brakuje. Bo tu jest po prostu wyjątkowo – mówi Maria Szeląg, dyrektor festiwalu Grand Prix Komeda i Ostrowskiego Centrum Kultury.

  12. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 17 czerwca. Jego organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.