AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Odnowione Warsztaty Terapii Zajęciowej (FOTO)

DATA: 17 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Złotej zostały odnowione. Fot. Katarzyna Ciupek - KPM.

  Osoby niepełnosprawne mogą już korzystać z wyremontowanego Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Złotej.

  Prace przy ul. Złotej 21 zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakończył się w ubiegłym roku. Kolejny w ostatnich dniach. - Zakończyliśmy ważną inwestycję, służącą osobom niepełnosprawnym. Dziękuję Pani Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za dofinansowanie. Wspólnie udało nam się przezwyciężyć bariery i stworzyć miejsce dostępne, w którym można z powodzeniem prowadzić zajęcia - powiedział prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.

  W pierwszym etapie przeprowadzono prace rozbiórkowe, wykonano nowe ściany działowe, posadzki, a także instalacje. Zamontowano drzwi i oświetlenie. Wyposażono toalety. Wykonano malowanie i położono płytki ceramiczne. W drugim etapie wymieniono okna, drzwi zewnętrzne, zamontowano rolety przeciwsłoneczne i antywłamaniowe. Przy schodach zamontowano również platformę dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

  Inwestycję zrealizowano przy wsparciu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III Obszaru F, w 2022 i 2023 roku. W uroczystym otwarciu uczestniczyła Anna Skupień, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału PFRON.

  - Mieliśmy okazję w ostatnich latach wspólnie otwierać wiele inwestycji dofinansowanych przez Fundusz. Gdyby nie dobra współpraca PFRON, fundacji „Miłosierdzie” i Urzędu Miasta Kalisza, tej inwestycji by nie było. Pragnę wyrazić radość, że te środki zostały należycie wykorzystane - powiedziała dyrektor Anna Skupień

  Zmodernizowany WTZ zyskał m.in. przestronne pracownie, salę rehabilitacyjną, a także toalety, w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. - Cieszymy się, że nasz Warsztat może działać w godziwych warunkach. W imieniu pracowników i podopiecznych dziękujemy bardzo za wsparcie - powiedział Marek Konwiński, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.

  W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli: Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza; Aneta Ochocka, skarbnik Miasta Kalisza, przedstawiciel duchowieństwa, a także członkowie i podopieczni Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”.

  Całkowity koszt realizacji I i II etapu projektu wyniósł 518 292,92 zł, w tym dofinansowanie ze środków PFRON: 296 382,40 zł. Pozostałą część sfinansowano z budżetu Miasta Kalisza.

  (nel - źródło KPM)

   

  O WTZ-ach
  Od ponad 28 lat osoby niepełnosprawne korzystają z rehabilitacji społecznej i zawodowej w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej. Działalność WTZ jest bardzo szeroka i obejmuje, oprócz rehabilitacji, również współpracę z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w kraju i poza jego granicami, organizację konkursów, rajdów rowerowych, czy zawodów sportowych.

  Instytucja znakomicie integruje środowisko osób niepełnosprawnych m.in. przez udział w wydarzeniach kulturalnych. Podopieczni oprowadzają także po schronie przeciwatomowym z lat 60-tych ubiegłego wieku, który znajduje się na terenie WTZ przy ul. Granicznej i udostępniany jest kaliszanom oraz turystom.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.