AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAGRAJMY W ZIELONE. Pyr, pyr ziemniaczku

DATA: 17 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Ania Broczek. Fot. FB Ani Broczek.
  - Skrobnąć mi przyszło dziś temat skrobiowy - pisze Ania Broczek z kaliskiego, wegańskiego bistro ,,Paparapa".

  Adamus z tych Mickiewiczów, późnooświeceniowy, pokusił się o parodię patosu klasyczystycznej epiki heroicznej i bohaterem mało znanego dzieła uczynił ziemniaka. „Gdy poeta rośliny sławi i zaleca, Aż tu nagle kartofel odzywa się z pieca. Każe wziąć bardon, piosnkę zanucić mu tkliwą, Poeta bierze bardon i nuci co żywo.” Tak oto „Kartofla, poemko we czterech pieśniach” się rozpoczyna.

  Polska ziemniaczany poemat poczęła uprawiać w wieku XVII. Brambol ukwiecał - dosłownie - papieskie szaty, rośliną ozdobną się stając. Najsamprzód traktowany pokarmowo z rezerwą. Swapki dawniej uważane za szkodliwe, wywołujące gorączkę. Powstały jednak jak feniks z popiołów. Spalone po przekwitnięciu, przepoczwarzyły się w pieczonego ziemniaka. I tak oto kartoflana epopeja, dosiadła na oklep ognistego rumaka gastronomów maści wszelakiej.

  Ziemniaczane placki - rozpościeram macki, bez mąki, bez jajek i innych przeszkadzajek. Krokiety, o rety - zjem tysiąc niestety:) Cukier się podniesie? Wychodzę go w lesie. Z grula zapiekanki lubią wszystkie Anki. Jam jest celebrytka gdy wcinam kopytka. Gumiklyjzy z dziurką w brzuchu, mów mi czule pięknoduchu. Ktoś powiedział głośno frytki? To nieletnich faworytki. Koniecznie smażone w keczupie zanurzone.

  Olimpijscy miotacze kochają kartacze, miłością nadziewają i z soją wcinają. Knedle mistrzom dawać trzeba, zamiast bułek, zamiast chleba. Owoc w środek, ciut słodyczy, pardon mistrzu? Słono ćwiczy. To na słodko jadę dalej. Ej ziemniaku, weź nie szalej.

  Budyń, kisiel, w torcie krem, zjadał nawet Stasiu Lem:) Puree, chipsy i prażynki - serialowe me godzinki. Zupa, pieróg - co za drań. Ulubieniec wszystkich dań.

  Moc we flaszce Twa zamknięta, spadam nim się co rozpęta....

  Ania Broczek, Bistro Paparapa

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.