AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

OPATÓWEK. Scenki z Powstania Styczniowego i Majówka z GOK-iem

DATA: 26 maja 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  27 maja Muzeum Historii Przemysłu zaprasza na rekonstrukcję historyczną "Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Majówkową imprezę połączoną z plenerowymi koncertami i pokazami filmu ,,Opiekun" organizuje też w sobotę miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.

  Rekonstrukcja historyczna to wydarzenie realizowane w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z naszego regionu z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. - Od godz. 12.00 na stoisku przed Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku każdy będzie mógł własnoręcznie zakorkować butelkę z ostemplowanym i podpisanym przez siebie Manifestem KCN, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum. Na wszystkich uczestników będą czekać pamiątkowe pocztówki. Każdy kto pobrał Paszport Emisariusza Rządu Narodowego podczas rekonstrukcji, która odbyła się w styczniu w Murowańcu, otrzyma kolejną pieczątkę. Ten kto nie ma jeszcze paszportu może otrzymać go teraz i także zbierać pieczątki z rekonstrukcji. Wszystkich rekonstrukcji jest pięć. Dla tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki w Paszporcie, przygotowaliśmy specjalne nagrody. Wręczymy je na podsumowaniu projektu w dniu 10 listopada w Godzieszach - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

  (nel)

   

  Program imprezy - 27 maja w Opatówku
  - 12.00 zwiedzanie wystawy nt. Powstania Styczniowego w Muzeum z oprowadzaniem kuratorskim.
  - 13.00 wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowympod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Kalisza i Starosty Kaliskiego. Wydarzenie to uświetni krótki koncert uczniów PSM II stopnia.
  - 14.00 rozpoczęcie rekonstrukcji przez budynkiem Muzeum
  - 14.15 inscenizacje historyczne na ulicy Kościelnej - epizody historyczne z Powstania Styczniowego w Opatówku, Kaliszu i powiecie kaliskim: manifestacja patriotyczna pod domem naczelnika powiatu kaliskiego, kolportaż plakatów z antycarskimi wierszami, rozklejanie ulotek zakazujących żałoby narodowej, pobyt grupy Józefa Oksińskiego w Opatówku (przejęcie kasy miejskiej, przekazanie sukna powstańcom przez fabrykanta Fiedlera, potyczka z Rosjanami), w gościnie u księdza proboszcza, restrykcje popowstańcze (odczytywanie list osób objętych nadzorem policyjnym), recytacja poezji patriotycznej Stefana Gillera.
  - 15.30 przemarsz uczestników rekonstrukcji chodnikiem (zgodnie z zasadami ruchu drogowego) na ulicę Dworcową i wspólne biesiadowanie przy grillu i grochówce.
  - 16.30 przed Dworcem PKP w Opatówku rozpocznie się koncert zespołu „AntesSemble”, którego organizatorami są GOK oraz Urząd Miasta i Gminy Opatówek.

  Rekonstrukcja historyczna realizowane jest pod patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Urząd Miasta i Gminy Opatówek, Koło Gospodyń Wiejskich Opatówek. Na stoisku Muzeum można będzie także wesprzeć zbiórkę na leczenie Moniki Jaśkiewicz.

  Jak dojechać?

  Autobusem KLA linii 1A lub pociągiem relacji Kalisz-Opatówek.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.