AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NAD PROSNĄ. ,,Przemyt na granicy". Sceny z życia codziennego w czasach Powstania Styczniowego (FOTO)

DATA: 4 lipca 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Podczas rekonstrukcji zaprezentowano m.in. sceny przemytu broni nad Prosną dla powstańców. Fot. Tomasz Potemkowski.

  Nad brzegiem Prosny w Przystajni, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku realizowało inscenizację historyczną, której motywem przewodnim był „Przemyt na granicy”. To kolejne wydarzenie realizowane w ramach zadania „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Lektorami podczas inscenizacji byli Ewa Kłysz, koordynator projektu oraz druh Jacek Kamiński.

  Była to żywa lekcja historii. Wyjątkowa sceneria rzeki Prosny i jej otoczenie były doskonałym tłem do odegrania kilku scen, przypominając co działo się w regionie kaliskim i jak wyglądało życie na granicy w okresie Powstania Styczniowego.

  W Przystajni zaprezentowano kolejno sceny: przemyt ochotników, broni, mundurów i innych rzeczy niezbędnych w powstaniu, pomoc dla powstańców ze strony Kwiryna Biernackiego - dziedzica wsi Giżyce w gminie Ostrów Kaliski w powiecie kaliskim, przenikanie przez granicę na Prośnie ochotników z Poznańskiego, odczytywanie przez sołtysa rozkazów Naczelnika Powiatu Kaliskiego, kontrolę ludności w pasie przygranicznym, pobyt powstańców w okolicy Brzezin i w gminie Ostrów Kaliski

  oraz potyczkę patrolu przygranicznego z oddziałem powstańczym, a także sceny, gdy dziedziczka z Przystajni - Suchecka, z synową i wnukiem przywozi bryczką i żegna syna idącego do powstania

  oraz z życia codziennego w czasach Powstania Styczniowego.

  W rekonstrukcji, oprócz profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych  Gloria Victis i GRH 25. Dywizji Piechoty, wzięli także udział mieszkańcy okolicznych miejscowości - Moczalca, Przystajni, Brzezin, Ostrowa Kaliskiego i innych części powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza, a także zespół Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu, harcerze ZHP Powiatu Kaliskiego i młodzież z kaliskich szkół. Czynny udział w rekonstrukcji wziął także Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz,

  który wystąpił w roli dziedzica Kwiryna Biernackiego oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy jako przemytnik towarów dla powstańców.

  Nad całością realizacji zadania czuwa niezmiennie dr Ewa Kłysz - kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a poszczególne rekonstrukcje koordynuje niezastąpiony Karol Matczak.

  Z wydarzenia powstały piękne fotografie, które będą doskonałą pamiątką i na pewno wiele z nich znajdzie się na wystawie podsumowującej cały projekt. A wykonał je oczywiście Tomasz Potemkowski, Dyrektor Centrum Kultury w Koźminku, które jest również jednym z partnerów zadania.

  Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, we współpracy z Sołectwem Moczalec, Przystajnia, Stowarzyszeniem LGD „Długosz Królewski” oraz ze wsparciem stałych partnerów projektu tj. PTH Oddziału w Kaliszu, Stowarzyszenia LG7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnego Centrum Kultury w Koźminku.

  Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

  (nel)

  Fot. Tomasz Potemkowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.