AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAGRAJMY W ZIELONE. Gdy pomidor przygwiazdorzy

DATA: 4 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Ania Broczek - popularyzatorka kuchni wegańskiej.
  - Myślę sobie, niby woła STOP, niby czerwonością odstraszać ma drapieżniki. Owoc z matki i ojca a gra warzywo oskarowo - pisze o pomidorze Ania Broczek, popularyzatorka kuchni wegańskiej.

  Biją mu brawo i mali i duzi, ochoczo hyca ze sceny do buzi. Rano, w dnia ciągu, wieczorem gwiazdy odblaszczy. Książę, ba - król, kto? Pomidor. I znowu ląduje gdzie? Pomidor. W mej paszczy. A po co? Pomidor. Bo lubię. Koniec zabawy, gra skończona. Kto grał i pamięta? Pomidor. I ja czyli ona.

  Ta, która koncertowo tomaty w kuchni serwuje. Serwus PapaSpaghetti, Tacosy i PapaPizza. Bazą we wszystkich trzech potrawach jest passata pomidorowa. Łapcie recepturę. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażam na oliwie z oliwek do momentu aż lekko zbrązowieje. To ważne, albowiem właśnie wtedy wydobywa się słodycz, co zapobiega późniejszemu dodawaniu cukru. Kolejnym ważnym składnikiem jest czosnek. Posiekany i dodany do cebuli w stylu Ryszarda Rynkowskiego (dziewczyny, Wy wiecie o co chodzi) w celu podsmażenia, będzie łagodniejszy dla żołądka i doda ciut więcej słodkości.

  Czas na gwóźdź programu czyli przecier z tomatów. Niech wyląduje lekko, bez turbulencji w naczyniu z wcześniej podsmażonymi, siarkowymi muszkieterami i poddusza się chwilę do utraty wilgoci czyli aż ciut zgęstnieje. Tak przygotowaną passatę doprawiam solą i pieprzem oraz blenduję w kielichowym by uzyskać obłędną wręcz aksamitność. Połączenie pomidorów, oliwy i ognia magicznie wydobywa likopen - to boss wśród przeciwutleniaczy.

  Jedzcie na zdrowie przed opalaniem tą tarczę przeciwpoparzeniową. Jedzcie póki są jeszcze wygrzane w słońcu, póki mami Was smak umami, póki dzień jeszcze długi, zanim opadnie kurtyna...

  „To cóż, że jeść ja będę zupy i tomaty
  Gdy pomnę wciąż wasz świeży miąższ
  W te witaminy przebogaty
  Addio pomidory addio utracone
  Przez długie złe miesiące wasz zapach będę czuć”

  Ania Broczek

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.