NARODOWE CZYTANIE. ,,Nad Niemnem" w Miejskiej Bibliotece Publicznej (FOTO)

Publiczne czytanie powieści ,,Nad Niemnem", odbywające się w ramach Narodowego Czytania, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
W Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66 losy Justyny i Jana, Benedykta, Marty, Anzelma przedstawiali lokalni politycy, urzędnicy, ludzie kultury, aktywiści, nauczyciele i uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się od występu Katarzyny Wieczorek, nauczycielki z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera w Kaliszu, oraz Marii Królak, absolwentki PSM, które – przy fortepianowym akompaniamencie w wykonaniu Hanny Moch, również nauczycielki PSM – wykonały cztery pieśni, na czele z nierozłącznie związaną z powieścią piosenką „Ty pójdziesz górą”. Wspólne czytanie uświetnił również występ rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis z Wieruszowa, którzy przybyli w strojach z epoki.
W klimat epoki i utworu – podobnie jak w poprzednich latach – wprowadzał konferansjer Piotr Duster. Narodowemu Czytaniu towarzyszyła inauguracja wystawy obrazów o tematyce powstańczej, którą można oglądać przed „pałacykem” na ul. Legionów. Przy okazji odwiedzin w bibliotece można było bezpłatnie założyć kartę czytelniczą, a na gości czekały zakładki z cytatami z powieści Elizy Orzeszkowej. Ponadto każdy, kto przyniósł swój egzemplarz „Nad Niemnem”, mógł przystawić na nim pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.
Sieć Społem uraczyła naszych gości pysznym poczęstunkiem prosto z bohatyrowickiej wsi i korczyńskiego dworu, a dzięki wsparciu sprzętowemu Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu nasze czytanie było znakomicie słychać nie tylko w „pałacyku”, ale i na zewnątrz budynku, gdzie można było posłuchać głośnej lektury na wygodnych leżakach.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy m.in. „Lalkę”, „Quo vadis”, „Wesele” czy „Ballady i romanse”. Za rok będziemy czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
(jav)
Komentarze
Najczęściej odwiedzane
