AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZTUKA. Odsłonięcie rzeźby ,,Gaja" i Urodziny Tarasina (FOTO)

DATA: 17 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Odsłonięcie rzeźby odbyło się w Parku Miejskim. Fot. KPM.

  Galeria Tarasina świętowała w sobotę 45-lecie istnienia. Z tej okazji w Parku Miejskim została odsłonięta rzeźba „Gaja” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego.

  „Gaja” zgodnie z pierwotnym założeniem jej twórców, została wkomponowana w przestrzeń Parku Miejskiego. Mecenasami kultury zaangażowanymi w to przedsięwzięcie od samego początku, byli Marek Antczak i Marcin Antczak, prezesi i właściciele FB ANTCZAK.

  Rzeźbę osobiście odsłonili artyści, a towarzyszyli im m.in. Krystian Kinastowski - Prezydent Miasta Kalisza i Marek Antczak prezes firmy FB ANTCZAK i mecenas projektu „Gaja”. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się także członkowie Grupy Nowolipie, współtwórcy wystawy „Opera Kaliska”, która aktualnie jest prezentowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, dzieci z przedszkola „Tęczowa Kraina”, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie „Gai” oraz Bogna Rząd wraz z orszakiem modelek w strojach jej autorstwa, wystylizowanych specjalnie na tę okazję.

     (jav)     

  O rzeźbie ,,Gaja"

  ,,Gaja" stworzona w ramach jubileuszowego pleneru jest efektem praktykowanej przez artystów wspólnej pracy, która jest rozmową dwóch autonomicznych osobowości i wpisuje się w koncepcję symbiotycznie tworzonej kompozycji rzeźbiarskiej - w tym przypadku - planetarnej.

  Paweł Althamer i Artur Żmijewski przywołali koncepcję ,,Gai", jako istoty duchowej i materialnej, która rozciąga się 200 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi i 200 kilometrów w głąb planety, niczym płaszcz ziemski. Artyści nie ukrywają swojej fascynacji  przebywaniem w naturze. Podziwiają jej formy, których prawdopodobnie żaden umysł nie byłby w stanie stworzyć.

  Sięgnięcie po motyw matki - rodzącej natury - która nosi w sobie życie, pozwoliło im metaforycznie uchwycić praprzyczynę tworzenia. Roztańczona istota, dająca życie, fascynuje urokiem ludzkiego ciała, a w układzie dwóch figur, nawiązuje dialog z klasycyzującą, włoską rzeźbą. Złożoność elementów z jakich zbudowana jest kompozycja (maska afrykańska, niemieckie kopyto do tworzenia lalek, nasiona, kora drzew, gałęzie, huby, muszle) powoduje, że „Gaja” Althamera i Żmijewskiego w wyrazisty sposób demontuje granicę miedzy naturą a kulturą. Jest efektem inspiracji, ale sama także posiada moc inspirowania. 

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.