AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TEATR. Oscarowy komediodramat u Bogusławskiego. W głównej roli nestor kaliskiego teatru

DATA: 27 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przygotowuje się do pierwszej premiery sezonu 2023/2024. „Nad Złotym Stawem" Ernesta Thompsona to pełna ciepła i wzruszająca opowieść o rodzinie, o akceptowaniu upływu czasu oraz różnic i zmian, jakie przynosi, o przemijaniu. W głównych rolach zobaczymy Macieja Grzybowskiego i Bożenę Remelską. Podczas przygotowań do premiery powstaje film dokumentalny.

  Emerytowany profesor Norman i jego żona Ethel od pięćdziesięciu lat spędzają każde wakacje w letnim domu nad malowniczym Złotym Stawem. Pełna pogody ducha Ethel uwielbia obserwować przyrodę, gawędzić z sąsiadami i wspominać stare czasy. Natomiast Norman to człowiek zgorzkniały i zrzędliwy, który swój lęk przed „wykorkowaniem" próbuje zagłuszyć sarkastycznymi żartami.

  Utarte ścieżki ich relacji zaczynają się plątać, kiedy jedyna córka Chelsea odwiedza ich z prośbą o zaopiekowanie się synem narzeczonego - Billym - na czas swojej miesięcznej podróży po Europie. Czy relacja między trzynastoletnim Billym, a prawie 80-letnim Normanem ma szansę przerodzić się w prawdziwą przyjaźń?

  Wzruszający i pełen ludzkiego ciepła spektakl „Nad Złotym Stawem" to uniwersalna opowieść o prawdziwej miłości, w której bohaterowie uczą się akceptacji dla dzielących ich różnic i nadchodzących zmian. Sztuka zyskała światową sławę za sprawą filmowej adaptacji z Katharine Hepburn i Henrym Fondą w nagrodzonych Oscarami głównych rolach oraz Jane Fondą w roli Chelsea. Oscara za scenariusz otrzymał również autor sztuki, Ernest Thompson.

  W kaliskiej inscenizacji główne role zagrają: nestor kaliskiej sceny oraz dyrektor Teatru w latach 1982–1991 Maciej Grzybowski oraz jego żona, aktorka Teatru od 1978 r., Bożena Remelska. Spektakl wyreżyseruje ich syn - Michał Grzybowski, aktor, reżyser teatralny i filmowy.

  Pozostałe role zagrają: Małgorzata Kałędkiewicz, Wojciech Masacz, Marcin Trzęsowski oraz Oliwier Kaftanowicz i Bartosz Wiączek. Sztukę przełożyła Małgorzata Semil, scenografię zaprojektował Tomasz Walesiak, a kostiumy Marta Śniosek-Masacz.

  Podczas przygotowań do premiery, reżyser i dokumentalista Piotr Szczepański zbiera materiały do filmu dokumentalnego, opowiadającego o procesie powstawania spektaklu, w którym syn reżyseruje swoich rodziców. Premiera filmu odbędzie się w 2024 roku.

  Premierowy pokaz „Nad Złotym Stawem" zaplanowany jest na 30 września, kolejne pokazy odbędą się 1, 5, 6, 7, 8 października na Scenie Kameralnej. Bilety dostępne są już w kasie teatru oraz online na stronie teatr.kalisz.pl.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.