AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KINO. Pokaz specjalny filmu Znachor Netfliksa w Kaliszu (FOTO)

DATA: 27 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Aktorka Anna Szymańczyk - filmowa ,,Zośka" i reżyser ,,Znachora" Michał Gazda podczas przedpremierowego pokazu w Kaliszu. Fot. materiały promocyjne Netfliksa.

  W kaliskim Centrum Kultury i Sztuki odbył się pokaz specjalny filmu „Znachor” w reżyserii Michała Gazdy, który już 27 września zobaczą użytkownicy serwisu Netflix w 190 krajach. 

  Na pokazie obecni byli m.in. reżyser Michał Gazda i aktorka Anna Szymańczyk. O tym, jak „Znachor” rezonuje z publicznością, mogliśmy się przekonać podczas rozmowy Odety Moro z ekipą filmu, którą nagrodzono brawami. - Po przeczytaniu scenariusza, poczułam Zośkę całą sobą i bardzo chciałam ją zagrać. Ewa Brodzka reżyser castingu miała nosa i do mnie i do moich partnerów, bo pamiętajmy, że film to nie monodram. Mam wspaniałych partnerów - Leszka Lichotę, który jest otwarty na propozycje i ciekawym drugiego człowieka. Marysia Kowalska jest absolutnie cudowną, wrażliwą, delikatną i jednocześnie charyzmatyczną dziewczyną. Ignacy Liss, ekranowy hrabia Czyński, jest wspaniałym młodym człowiekiem. Każdy z nas jest blisko swojej postaci, wybiera własne cechy i obdarza nimi bohatera - przyznała Anna Szymańczyk, filmowa Zośka.

  W trakcie rozmowy reżyser mówił o kulisach powstawania produkcji, w której od pomysłu do ostatniego klapsa minęły prawie trzy lata. W realizacji superprodukcji wzięło udział ponad dwa tysiące osób, a lokacje i plenery zapierają dech w piersiach. Okazuje się, że działający młyn znaleziono pod Warszawą i należało jedynie znaleźć koło. Chatę Michała kręcono w Lublinie, warszawskie Powiśle zagrał Zgierz, a żydowską Austerię również znaleziono pod Warszawą. - Od początku chcieliśmy zrobić kryształowy melodramat, rodzaj baśni, do której potrzebowaliśmy pięknych plenerów i lokacji. Wszystko, co widzimy w filmie - od pałacu, karczmy, młyna czy sądu dzieje się w autentycznych miejscach, co wpływa na wiarygodność odbioru - powiedział reżyser Michał Gazda.

  Pojawiały się również głosy, że historia, która dzieje się niemal sto lat temu, wpisuje się idealnie w dzisiejszą rzeczywistość, chociażby z uwagi na figurę silnej kobiety, a właściwie kobiet. Samodzielne, wyraziste, odważne, nieco bezczelne. - Istnieje prawda czasu i prawda ekranu, a jazz naszej adaptacji polega na tym, że historia Wilczura i Kosiby jest stała, ale pojawiają się nowe wątki lub pokazujemy je z innej perspektywy. I nie był to z naszej strony koniunkturalizm, próba przypodobania się aktualnym trendom. Mam nadzieję, że szczerość naszych postaci jest organiczna i wiarygodna - powiedział reżyser.

  - Zośka po śmierci męża zakłada spodnie i zarządza młynem. Jest bizneswoman tamtych czasów, a dzięki temu widzki mogą się z nią identyfikować. Odważna, twarda, ma też serce, ale pokazuje je nielicznym. Jest kobietą z krwi i kości, której wrażliwość i delikatność możemy obserwować przez pryzmat rozwijającej się relacji z Antonim. Kobiety w tym filmem mają wiele twarzy - dodała aktorka Anna
  Szymańczyk.

  W najnowszej adaptacji, Michał Gazda koncentruje się na wzruszającej relacji ojca i córki, którzy nie wiedzą o swoim istnieniu. Piętnaście lat wcześniej szanowany chirurg Rafał Wilczur traci wszystko. Rodzinę i pamięć. Skazany na tułaczkę, wielokrotnie skazany zza włóczęgostwo, zatrzymuje się we młynie i bezinteresownie zaczyna leczyć ludzi. Trudno nie kibicować rodzącej się miłości pomiędzy hrabią Leszkiem Czyńskim (Ignacy Liss) a Marysią Wilczurówną (Maria Kowalska). Na przekor społecznym konwenansom, na przekór całemu światu. Wśród aktorskich perełek na uwagę zasługuje dr. Jerzy Dobraniecki grany przez Mirosława Haniszewskiego, Zofia, w którą wcieliła się Anna Szymańczyk czy Krzysztof Dracz, jako żydowski karczmarz.

  (jav)

  ,,Znachora" można oglądać od 27 września w serwisie Netfliks oraz na premierowych pokazach w kaliskim Kinie Centrum.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.