AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W BIBLIOTECE. Salon sztuki Kościelniaków (FOTO)

DATA: 27 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Otwarcie wystawy zgromadziło nie tylko tłumy wielbicieli sztuki braci Kościelniaków, ale także przyjaciół i potomków artystycznej rodziny. Fot. MBP w Kaliszu.

  Tadeusz - malarz i rysownik, Mieczysław - ilustrator, Władysław - kronikarz” - to tytuł wystawy, którą oglądać można w Galerii 66. Otwarcie ekspozycji, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji Roku Braci Kościelniaków zgromadziło nie tylko tłumy wielbicieli ich sztuki, ale także przyjaciół i potomków artystycznej rodziny.

  Podczas uroczystego wieczoru, 25 września, liczne grono artystów, krytyków, wielbicieli sztuki, przedstawicieli rodziny Kościelniaków i przyjaciół biblioteki, podziwiało ekspozycję zaprojektowaną przez komisarza wystawy - Judytę Dymkowską-Francuz, składającą się z ponad 200 prac triumwiratu artystów z Kalisza.

  Jak podkreśliła komisarz wystawy, jest to dotychczas najbogatsza ekspozycja zachowanego dorobku braci Kościelniaków. Tym, co w sposób szczególny określa wystawę w Bibliotece Głównej, jest fakt, iż prezentowane grafiki, obrazy olejne, rysunki, litografie, akwaforty, akwarele i inne, pochodzą z wielu, nigdy wcześniej nieprezentowanych publicznie prywatnych kolekcji. W zbudowanie wystawy - salonu pamięci o rodzinie Kościelniaków - włączyły się przez udostępnienie rodzinnych pamiątek m.in. Joanna Kościelniak, Beata Dymkowska, Judyta Dymkowska-Francuz oraz Jan Kościelniak. Pulę prezentowanych prac powiększyła także Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, wypożyczając na poczet wystawy cztery litografie Władysława Kościelniaka.

  Stylizowana na domowy salon ze sztuką wystawa prac braci Kościelniaków z jednej strony jest opowieścią o tej mocno widocznej w krajobrazie artystycznym Kalisza rodzinie, z drugiej subiektywnym spojrzeniem na najważniejsze dokonania trzech artystów, których styl i ścieżki tematyczne kształtowały się pod wpływem wydarzeń na arenie europejskiej pierwszej połowy XX wieku.

  Szeroka tematyka kolekcji sprzyjała rozbudzeniu dyskusji, a kompleksowa wiedza komisarza wystawy, Judyty Dymkowskiej-Francuz służyła dopowiadaniu niuansów na temat poszczególnych dzieł. Wśród najbardziej akcentowanych prac znalazło się między innymi popiersie Fryderyka Chopina, namalowane przez Mieczysława Kościelniaka podczas jego pobytu w obozie koncentracyjnym. W wyrazie warsztatowym kolekcja prezentowana w Galerii 66 nosi w sobie zarówno trawestacje form powszechnie rozpoznawalnych, jak na przykład malarstwa akademickiego drugiej połowy XIX wieku czy kubistycznych i fowistycznych form dojrzałych w pierwszej połowie XX wieku, jak również wykształconych przez Kościelniaków środków i trendów artystycznych, niepowtarzalnych i charakterystycznych. Znaczącą część wystawy zajmuje sztuka poważna i zdyscyplinowana, tematycznie oparta o kanony literatury, w tym dorobek Szekspira, Sienkiewicza oraz tematy z Biblii.

  Misją powołania salonu sztuki z twórczością braci Kościelniaków było rozpowszechnianie wiedzy na temat ich życia historii i twórczości. Pod wspólnych szyldem „z Kalisza”, zapraszamy do zapoznania się z dorobkiem trzech różnych artystów, w niejednorodnym stopniu cenionych i tkwiących w świadomości historiograficznej.

  Wystawę w Galerii 66 oglądać można do 30 listopada 2023 roku w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej, tj. od poniedziałku do środy od 10.00 do 18.00 oraz w czwartki i piątki od 8.00 do 16.00. Najbliższe dwa miesiące będą także czasem wykładów i spotkań poświęconych twórczości braci Kościelniaków, organizowanych zarówno do południa, dla młodzieży szkolnej, jak i wieczorami dla wszystkich tych, którzy chcieliby bliżej poznać osobowości utalentowanych braci.

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.