AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

W BIBLIOTECE. Narodowe Czytanie w Książnicy Pedagogicznej (FOTO)

DATA: 27 września 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Gościem specjalnym spotkania była aktorka Iwona Pawlak. Fot. Andrzej Kurzyński.

  Książnica Pedagogiczna w Kaliszu gościła aktorkę Iwonę Katarzynę Pawlak, znaną z roli Justyny Orzelskiej w filmowej adaptacji powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". To już kolejna odsłona Narodowego Czytania, która okazała się być niezwykle inspirującym wydarzeniem.

  Narodowe Czytanie zorganizowane przez Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu, zgromadziło licznych gości z różnych środowisk, włączając w to przedstawicieli instytucji oświatowych, kultury i samorządu lokalnego.

  Warto podkreślić, że do tego wyjątkowego wydarzenia dołączyli także uczniowie z wielu kaliskich szkół, w tym I LO im. Adama Asnyka, II LO im. Tadeusza Kościuszki, III LO im. Mikołaja Kopernika, IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego, a także szkoły Jagiellończyk, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Janusza Korczaka oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19. Dzięki relacji on-line udział w wydarzeniu wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim, Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjr H. Sucharskiego w Kępnie, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach im. Jadwigi Dziubińskiej, Zespołu Szkół nr 1 w im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Ostrzeszowie, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie.

  Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej, wyraziła swoją radość z udziału tak wielu osób w Narodowym Czytaniu.

  - To niezwykle ważne wydarzenie, które pozwala nam zbliżyć się do klasyki literatury polskiej i przekazać jej wartość kolejnym pokoleniom. Cieszę się, że mogliśmy gościć tak wielu uczestników, w tym naszych wspaniałych uczniów i nauczycieli. To było naprawdę inspirujące spotkanie - powiedziała Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

  Warto również wspomnieć, że do czytania narodowej lektury zasiedli: Anna Napierała, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, Sylwia Baranowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19, Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień, Krzysztof Nosal, starosta kaliski,

  Beata Paszak, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury, Jarosław Wujkowski, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Ewelina Dudek naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, Leszek Ziąbka wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza, Magdalena Sekura-Nowicka dyrektorka Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Dorota Zdyb dyrektorka Niepublicznego Przedszkola „Jacka i Agatki” w Kaliszu, Anna Piotrowska zastępca dyrektora Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

  Spotkanie z czytelnikami barwną narracją, nie tylko z planu filmowego "Nad Niemnem", poprowadził polonista III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i dziennikarz Witold Torbiarczyk.

  Narodowe Czytanie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu to nie tylko okazja do wspólnego czytania literatury, ale także do budowania więzi między mieszkańcami miasta i okolic.

  To wydarzenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo i będzie inspiracją do kolejnych aktywności kulturalnych w regionie.

  (jav)

  Fot. Andrzej Kurzyński


   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.