AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Walonia i Bruksela na Festiwalu Kultur Europy w CKiS

DATA: 2 października 2023 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  To już piętnasta edycja kameralnego Festiwalu Kultur Europy! Tematem festiwalu będzie Walonia i Bruksela. Trzy belgijskie filmy oraz koncert duetu Macke-Bornauw pt. „Curly Music” to tegoroczne propozycje poznańskiej Fundacji Dom Bretanii przybliżającej nieoczywiste miejsca na mapie Europy.

  21 października, godz. 18.00, sala studio

  Duo Macke – Bornauw
  „Curly music” – barok na folkowo

   

  Kaliskie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w ramach XV Festiwalu Kultur Europy Walonia – Bruksela na koncert duetu Macke-Bornauw pt. „Curly Music”, podczas którego poznamy muzykę barokową w folkowej odsłonie.

  „Curly Music” (nazwa nawiązująca z przymrużeniem oka do early music, tj. muzyki dawnej) to program, w którym muzyka barokowa jest reinterepretowana przez artystów z Walonii wedle kanonów muzyki tradycyjnej. Usłyszymy rzadko wykorzystywane w muzyce klasycznej instrumenty o ludowym rodowodzie: musette (rodzaj małych dworskich dud) oraz dudy flamandzkie, na których gra Birgit Bornauw, oraz akordeon diatoniczny i – znany tylko w Walonii – pedał basowy o brzmieniu zbliżonym do akordeonu (Benjamin Macke). Świeże i niepozbawione dowcipu spojrzenie artystów na muzykę barokową jest w gruncie rzeczy ukłonem w stronę wzajemnych wpływów kultury „wysokiej” i „niskiej” – muzyka dworska wszak niegdyś przenikała się z ludową.

  W repertuarze usłyszymy utwory barokowych kompozytorów jak: Haendel, Purcell, Telemann oraz mniej znanych niderlandzkich twórców muzyki tego okresu takich jak Jakob Pieters Beukema czy francuski choreograf D’Aubat Saint-Flour – autor zbioru kontredansów, a także dwudziestowieczne kompozycje nawiązujące do stylistyki epoki.

  Muzycy nagrali wspólnie dwa albumy „It’s Baroque to my Ears” (2016) i „Curly Music” (2020), które odniosły duży sukces na europejskim rynku muzycznym. Artyści wprowadzą słuchaczy w klimat radosny, a zarazem pełen subtelności, łącząc w sobie wirtuozerię, sporą dawkę humoru i wzajemne porozumienie.

  Benjamin Macke – akordeon diatoniczny, pedał basowy
  Birgit Bornauw – dudy dworskie i flamandzkie

   

  Wejściówki na koncert  do obioru w kasie CKiS od 16 października, w godz. 15.00-21.00.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.