AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOLOGIA. Nowy rok w zgodzie ze sobą: o zdrowiu psychicznym i celach

  Piotr Grzelak - psycholog, psychoterapeuta i seksuolog.

  - Dzień dobry Panie Piotrze, mamy nowy rok. Chciałabym jakoś lepiej w niego wejść, szczególnie, że ostatni był trochę trudny i męczący. Ma Pan może pomysł na co zwrócić uwagę w nowym roku? - pozdrawiam Sandra, czytelniczka portalu wkaliszu.pl.

  - Dzień dobry Pani Sandro, zbliżając się koniec roku i Nowy Rok sprawiają, że refleksje nad przeszłością i planowanie przyszłości stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Nowy Rok to moment, który wielu z nas wykorzystuje do zastanowienia się nad sobą, swoim zdrowiem psychicznym i wyznaczenia nowych celów. Jak wejść w ten okres zgodnie ze sobą, na co zwrócić uwagę i czy cele są naprawdę potrzebne? - odpowiada psycholog Piotr Grzelak.

  Zdrowie psychiczne jako priorytet

  Podążanie w zgodzie ze sobą to także dbanie o zdrowie psychiczne. Nowy Rok to doskonały moment na refleksję nad tym, jak się czujemy emocjonalnie i mentalnie. Ustalenie strategii radzenia sobie ze stresem, określenie potrzeb oraz przyjęcie podejścia akceptacji wobec siebie są kluczowe dla dobrego samopoczucia psychicznego.

  Warto zwrócić uwagę na codzienne rutyny, które wspierają zdrowie psychiczne - medytacja, regularna aktywność fizyczna, rozwijanie hobby czy utrzymywanie bliskich relacji. Być może warto także rozważyć terapię lub wsparcie psychologiczne, jeśli czujemy, że mogłoby nam to pomóc w rozwijaniu się jako osoby.

  • Refleksja nad emocjami: Nowy Rok to doskonały czas, aby zagłębić się w świat swoich emocji. Ocena stanu psychicznego i emocjonalnego pozwala zidentyfikować obszary wymagające uwagi.

  • Strategie radzenia sobie ze stresem: Ustalanie strategii na radzenie sobie ze stresem, by uniknąć negatywnych skutków na zdrowie psychiczne. To kluczowy element utrzymania dobrego samopoczucia.


  Świadome planowanie na Nowy Rok

  Nowy Rok jest doskonałą okazją do wyznaczenia celów, ale ważne jest, aby robić to w sposób świadomy i realistyczny. Czasem wśród huku noworocznych postanowień gubimy z oczu istotę - cele powinny być motywujące, osiągalne i zgodne z naszymi wartościami.

  Wyznaczając cele, warto zadać sobie pytania: Czy te cele naprawdę mnie motywują? Czy są zgodne z moimi wartościami? Jakie kroki mogę podjąć, aby je osiągnąć? Oprócz wyznaczania celów na przyszłość, warto także spojrzeć na miniony rok - co udało się osiągnąć, czego nauczyliśmy się na swoich doświadczeniach.

  • Realistyczne cele: Wyznaczanie celów, które są zarówno motywujące, jak i realistyczne. Unikaj postanowień, które nie są zgodne z osobistymi wartościami i nie są realnie osiągalne.

  • Spojrzenie wstecz: Przeglądanie minionego roku, wskazując zarówno na osiągnięcia, jak i naukę z doświadczeń. To nie tylko podsumowanie, ale także lekcja na przyszłość.

  • Przemyślane postanowienia: Ustalanie celów, które naprawdę motywują i są zgodne z wartościami. To nie tylko plany na kolejne miesiące, ale wyraz własnych priorytetów.

  • Kroki do osiągnięcia celów: Zamiast skupiania się tylko na celu końcowym, określenie kroków, które doprowadzą do jego realizacji. To proces, który przyczynia się do sukcesu w długim terminie.


   

  Podsumowanie i akceptacja

  Podsumowanie minionego roku ma istotne znaczenie dla rozwoju osobistego. Przejście przez refleksję nad wydarzeniami, zarówno pozytywnymi, jak i trudnymi, pozwala na lepsze zrozumienie siebie i własnych reakcji. To czas na przeanalizowanie osiągnięć, ale także na akceptację ewentualnych niepowodzeń czy niedoskonałości.

  Nowy Rok nie musi oznaczać radykalnych zmian. Może to być raczej czas delikatnego przywracania równowagi, doskonalenia umiejętności radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami i cieszenia się każdym drobnym postępem.

  Proces

  Wejście w nowy rok zgodnie ze sobą to proces, który wymaga głębokiej samoświadomości, akceptacji siebie i troski o własne zdrowie psychiczne. To także okazja do refleksji nad przeszłością i wyznaczenia celów na przyszłość, które są zgodne z naszymi wartościami i napędzają nas do rozwoju.

  Pamiętajmy, że każdy rok to podróż, a kluczem do harmonii jest akceptacja zmian, które nie zawsze należą do naszej kontroli. Nowy Rok to okazja, byśmy szli naprzód ze świadomością, że zawsze jesteśmy w stanie się rozwijać, zmieniać i doskonalić.

  Piotr GRZELAK

   

  Psycholog | Psychoterapeuta | Seksuolog

  https://www.piotrgrzelak.pl

  tel. 600 512 214
  e-mail: kontakt@piotrgrzelak.pl

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.