AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYBORY. Kurs na Piskorzewie. 10 filarów przyśpieszonego rozwoju Kalisza

DATA: 6 lutego 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Na Piskorzewiu trwa bezprecedensowy proces przeobrażania całej dzielnicy - podkreśla prezydent Krystian Kinastowski.

  Odnowienie dzielnicy Piskorzewie, remont Nowego Rynku oraz budowę nowych bloków mieszkalnych, a także nowej siedziby Filharmonii Kaliskiej zapowiedział prezydent miasta, Krystian Kinastowski.

  Dotychczasowy włodarz miasta zamierza w kwietniowych wyborach ubiegać się o reelekcję. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił swoją wizję rozwoju miasta. - Kalisz - Przyśpieszenie. Z tym hasłem zamierzam rozpocząć drugą kadencję, jeśli tak zdecydują wyborcy - mówi prezydent Kinastowski. - Na najbliższych 5 lat, oprócz setek większych i mniejszych spraw, które poprawią jakość życia w mieście i pchną je ku szybszemu rozwojowi, mam 10 filarów przyśpieszonego rozwoju Kalisza. Mijająca kadencja była czasem nadrabiania zaległości po poprzednikach. W większości spraw nadrobiliśmy zaniedbania, czego przykładem jest właśnie rewitalizacja śródmieścia. A teraz czas na przyśpieszenie! Stoją za mną kaliszanie, konkretne plany i wyliczenia, a nie słowa i sny.

  Kinastowski podczas spotkania z dziennikarzami wyliczył inwestycje, które, w czasie jego obecnej kadencji, zrealizowane zostały w Kaliszu. - Zrewitalizowana została płyta Głównego Rynku. Przebudowane ulice Śródmiejska, Zamkowa, Piskorzewska, Kanonicka. Dziesiątki kamienic gruntownie wyremontowanych. Odnowiono planty miejskie, upiększono parki. Rozpoczęła się rewitalizacji Podgórza - twierdzi prezydent miasta. - Inwestycje te trwały długo, pochłonęły wiele milionów złotych, ale można śmiało stwierdzić, że kończymy właśnie w sercu miasta przedsięwzięcie największe od 100 lat, od momentu odbudowy śródmieścia po zburzeniu Kalisza w 1914 roku. Zmienione, ulepszone centrum będzie służyło kolejnym pokoleniom, może nawet przez kolejne 100 lat.

  Kinastowski w przyszłej kadencji, jeśli zostanie wybrany ponownie na prezydenta Kalisza, zamierza kontynuować proces odnawiania miasta. - Na Piskorzewiu trwa bezprecedensowy proces przeobrażania całej dzielnicy - podkreśla prezydent Kalisza. - Poprzemysłowy fragment miasta zmienia się w tętniącą życiem nowoczesną dzielnicę z mieszkaniami, obiektami usługowymi i handlowymi. Dzięki działaniom planistycznym i projektowym, we współpracy z inwestorami prywatnymi, rozpoczęliśmy proces ewolucji Piskorzewia. To przykład jakościowej zmiany, jaką wprowadzamy w naszym mieście. Nasze działania zmienią tę okolicę na kolejne dekady. Począwszy od remontu Nowego Rynku, który stanie się kolejnym funkcjonalnym i reprezentacyjnym miejskim placem. Skończy się bałagan w tym miejscu. Dalej, na terenie po dawnej bazie KLA, zbudujemy nową siedzibę Filharmonii Kaliskiej oraz nowoczesny biurowiec, w którym na preferencyjnych warunkach swoje biura będą mogli zakładać młodzi kaliscy przedsiębiorcy, lokalne startupy. Powstanie tam parking na kilkaset miejsc, a tuż obok, przy ulicy Długosza, Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zbuduje za kilka miesięcy nowe bloki z 80 nowymi mieszkaniami. Pieniądze uzyskane z ich sprzedaży przeznaczymy na rewitalizację kamienic na Podgórzu

  Czy miasto stać na takie inwestycje? - Już w tej chwili z nowej perspektywy unijnej, w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 mamy zarezerwowanych 120 milionów złotych - twierdzi prezydent Kinastowski. - Do tego, też z Unii, 60 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i 110 milionów złotych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na rozwój miasta!

  Pieniądze są, ale nie tylko o nie tu chodzi. W skutecznym zarządzaniu miastem nie chodzi o to, by samorząd realizował wszystkie inwestycje. Dobrą polityką planistyczną i proinwestycyjną ściągnęliśmy do Kalisza wielu inwestorów. Kolejni pomagają nam w odnowie Piskorzewia. Plac po nieczynnym Tesco prywatny przedsiębiorca zamieni w nowoczesne centrum handlowo-usługowe. Na byłych terenach przemysłowych Wistilu i Tekni, na których przez lata nic się nie działo, prywatni inwestorzy już budują nowoczesne mieszkania. Mieszkania, to ludzie, a ludzie, to usługi, praca i rozwój miasta. Docelowo powstanie tu około 2000 mieszkań!

  Przy właściwym planowaniu rozwoju przestrzennego miasta oraz dobrej współpracy samorządu i prywatnych inwestorów, w najbliższe 5-10 lat kompletnie przebudujemy obszar blisko 50 hektarów osiedla Piskorzewie, w ścisłym centrum miasta. To prawdziwy miastotwórczy proces na bezprecedensową skalę Odnowimy oblicze i funkcjonalność Piskorzewia i innych kaliskich osiedli. Zrobimy to, bo wiemy jak, co wielokrotne pokazaliśmy. 

  W najbliższych tygodniach przedstawię 10 filarów mojej drugiej kadencji, które nie tylko wpłyną na jakość życia kaliszan, ale pozwolą na rozwój miasta w skali, jakiej nie widziano tutaj od 100 lat, od momentu odbudowy Kalisza - deklaruje Krystian Kinastowski.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.