AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WALENTYNKI. Tajemniczy taniec uczuć. Psychologiczna mapa miłości

  Fot. ilustracyjne.

  - Dzień dobry Panie Piotrze, zawsze się zastanawiałam nad tematem miłości i zakochania, może mógłby Pan jako psycholog trochę opowiedzieć o tym, jak to jest, że pokochałam swojego męża :) - pozdrawiam Aneta, czytelniczka portalu wkaliszu.pl.

  - Dziękuję za tę wiadomość Pani Aneto! Rzeczywiście temat miłości i zakochania jest niesamowicie ekscytujący w świetle psychologii i nauki…Dziś Walentynki, więc nasze serca stają się gorące dla naszych drugich połówek. Dzisiaj krótko opiszę jak psychologia łączy się z miłością i co dzieje się w naszych duszach kiedy odczuwamy te niesamowite emocje - odpowiada psycholog Piotr Grzelak.

  Chemia, która pali nasze serca

  Zacznijmy od chemii miłości - czyli tego co się dzieje na poziomie mózgu. Wyobraźmy sobie, jak w naszym mózgu wiruje oksytocyna, zwana "hormonem miłości". To ona buduje emocjonalne więzi, uwalniając się podczas bliskich kontaktów fizycznych. Dopamina, z kolei, odpowiada za uczucie euforii i ekscytacji - jest jak magiczna różdżka, która sprawia, że wszystko staje się intensywnie szczęśliwe.

  Trzy fazy zakochania: Fascynacja, Zauroczenie, Utrwalenie

  Zakochanie to nie jedno uczucie, ale proces składający się z trzech faz. Pierwsza to fascynacja, moment, gdy poznajesz kogoś nowego i odkrywasz fascynujące aspekty jego osobowości. Następnie następuje zauroczenie - szczytowe doświadczenie zakochania, pełne romantycznych marzeń. Na końcu przechodzimy do fazy utrwalenia związku, gdzie uczucie to staje się bardziej spokojne, realistyczne, ale równie piękne.

  Siła podobieństwa i uroku różnic

  Dlaczego często przyciągamy tych, którzy są nam podobni? Psychologia podpowiada, że podobieństwo buduje silne więzi. Jednak zaskakujące jest to, że pewne różnice mogą działać jak magnes, przyciągając nas do drugiej osoby.

  Podobieństwo odgrywa kluczową rolę w budowaniu trwałych związków. Psychologia miłości wskazuje, że osoby o podobnych wartościach, zainteresowaniach czy celach życiowych mają większą szansę na trwałą więź. Wspólne elementy w życiu codziennym pomagają w łatwiejszym porozumieniu się, a wspólny grunt buduje solidne fundamenty.

  Niezwykłe jest to, że pewne różnice mogą być siłą przyciągającą w związku. Kontrast w osobowości czy umiejętnościach może uzupełniać się, tworząc harmonijne partnerstwo. Różnice pozwalają na wzajemne uczenie się, rozwijanie i dostarczanie nowych spojrzeń na świat.

  Często szukamy cech podobnych do tych, które kojarzymy z rodzinnym ciepłem. Pierwsze miłości także kształtują nasze oczekiwania wobec związków - to one rzeźbią nasze wyobrażenia na temat miłości.

  Czasami miłość boli: zagrożenia i trudności w związku

  Niestety, nie zawsze miłość jest usłana różami. Psychologia mówi nam o pewnych zagrożeniach, takich jak idealizowanie partnera czy ignorowanie pewnych aspektów jego osobowości. To, co ważne, to radzenie sobie z trudnościami razem, co buduje silniejszą więź.

  Miłość każdy z nas doświadcza na własny sposób. Magia zakochania jest jak tajemniczy taniec uczuć, a psychologia daje nam mapę, abyśmy mogli zrozumieć, dlaczego i w kim się zakochujemy.

   

  Piotr Grzelak - psycholog | psychoterapeuta | seksuolog

  https://www.piotrgrzelak.pl

  tel. 600 512 214
  e-mail:kontakt@piotrgrzelak.pl

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.