AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WYBORY. WICEMINISTER NOWAK: Wielkopolska jest gospodarna

DATA: 3 kwietnia 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wiceminister Nowak na spotkaniu z działaczami PSL-u i kandydatami z ramienia Trzeciej Drogi w najbliższych wyborach samorządowych. Fot. Piotr Jaworowski.

  - Wielkopolska jest gospodarna - w samorządzie, w gospodarstwach rolnych oraz wśród przedsiębiorców - powiedział przebywający z wizytą w Kaliszu podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Nowak.

  Wiceminister na konferencji prasowej sporo uwagi poświęcił działalności wielkopolskich instytucji publicznych w zakresie wspierania rolników i producentów żywności w naszym województwie.

  Chwalił również współpracę z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. - Wielkopolska jest gospodarna, w samorządzie, w gospodarstwach rolnych oraz wśród przedsiębiorców - podkreślał Nowak. - Szczególnie tutaj, na ziemi kaliskiej, gdzie zarówno produkcja zwierzęca oraz warzywna, ale też przetwórstwo stanowią istotne elementy współpracy. Chciałbym, żeby w całym kraju współpraca układała się tak, jak ma to miejsce z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego od wielu lat mocno wspiera rolnictwo i pszczelarstwo w naszym regionie. W ubiegłym roku powołał m.in. Wielkopolską Radę Rolniczą, której zadaniem jest opiniowanie oraz wspieranie działań realizowanych w sektorze rolno-spożywczym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. - Poprzedni rząd odebrał nam sporo kompetencji, dlatego postanowiliśmy powołać tę radę, byśmy jako Samorząd Województwa, w tak mocno rozwiniętym rolniczo regionie, jak Wielkopolska, nadal mieli wpływ na te obszary z tym związane - twierdzi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i kandydat do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. - Wielkopolska Rada Rolnicza składa się z przedstawicieli różnych branżowych związków, a jej celem jest to, żebyśmy mogli podejmować stanowiska czy zabierać głos w tych nurtujących sprawach.

  Obecni na konferencji lokalni działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydaci w najbliższych wyborach samorządowych z ramienia Trzeciej Drogi podkreślali również konieczność edukacji rolniczej na najwyższym poziomie. Przez ostatnie lata nastąpił rozwój Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku - popularnego wśród uczniów ,,Ogrodnika", a teraz rozwijać ma się Zespół Szkół nr 1 w Liskowie. - Powstaje tam jedyne w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie realizacji rolnictwa w zawodzie mechanik maszyn urządzeń rolniczych i agrotroniki - twierdzi Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski. - To nie jest tylko kilkunastomilionowa inwestycja w szkołę, ale to jest inwestycja ogólnie w edukację, we współpracę biznesu rolniczego z tą edukacją. Będziemy tam mogli dokształcać rolników, będą mogły znaleźć swoje miejsce firmy, które produkują maszyny rolnicze i które nimi handlują.

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.