AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

FILM. „Noce i dnie” - niezwykły seans filmowy

DATA: 10 maja 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Prezydent Krystian Kinastowski zaprasza na niezwykły seans filmowy. 19 maja na Głównym Rynku obejrzymy wspólnie film „Noce i dnie” - ekranizację arcydzieła Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka.

  - Zapraszam na wyjątkowy seans na Głównym Rynku. „Noce i dnie” - film i serial wszech czasów, decyzją widzów wyróżniony Diamentowymi Lwami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Doceniany w kraju i poza granicami film znakomitego reżysera Jerzego Antczaka z wybitnymi kreacjami wielu aktorów to wspólna propozycja Miasta i kaliskiej młodzieży na niedzielny, majowy wieczór w Kaliszu - informuje prezydent, Krystian Kinastowski. 

  Film miał swoją premierę w 1975 roku. Po raz pierwszy widzowie obejrzeli go kaliszanie w kinie „Oaza”. Zrealizowana z rozmachem produkcja i występujący w niej aktorzy, z Jadwigą Barańską i Jerzym Bińczyckim na czele, zdobyli liczne nagrody na uznanych festiwalach w kraju i poza granicami. Wymienić tu można chociażby Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, czy Diamentowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

  Doceniona została także muzyka skomponowana przez Waldemara Kazaneckiego. Słynny walc Barbary przeszedł do historii i do dziś stanowi jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych polskiego kina. Film był również nominowany do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

  Projekcja w plenerze będzie kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Roku Marii Dąbrowskiej. Inicjatorem projekcji jest Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza. Seans rozpocznie się o godz. 21:00. Wstęp wolny. 

  (nel - źródło KPM)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.