AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Pamięci Krzysztofa Komedy i Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego na Grand Prix Komedy

DATA: 14 maja 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  „Jazz Camping” i „Jazz in Poland”. Te dwa filmy znajdą się w festiwalowym cyklu „Komeda na >>Komedzie<<” podczas tegorocznego Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Zobaczymy w tych obrazach patrona festiwalu oraz zmarłego przed kilkoma dniami legendarnego jazzmana Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, który współtworzył jazz wraz z Komedą.    

  Krzysztof Komeda (27 IV 1931-23 IV 1969), kompozytor muzyki filmowej, jazzman, pianista jazzowy. Twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 60 filmów. Patron ostrowskiego festiwalu nie bez powodu – to właśnie w Ostrowie spędził lata młodości, uczył się w szkole średniej, tutaj zakładał swoje pierwsze zespoły.

  Od samego początku festiwalu nie brakuje podczas wydarzenia akcentów związanych z twórczością Krzysztofa Trzcińskiego Komedy. Nie inaczej będzie w tym roku, w którym wypada 55. rocznica śmierci kompozytora.

  Jak co roku o tej porze, nisko kłaniamy się patronowi naszego festiwalu filmowego,

  Krzysztofowi Komedzie. Jak się okazuje ten wyjątkowy kompozytor staje się nie tylko osią festiwalu, ale też kołem zamachowym, do poszukiwań muzycznych w świecie filmu – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

  Podczas 13. edycji festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentowane zostaną dwa filmy dotyczące Komedy. Warto jednak zaznaczyć, że nie zabraknie w nich także kompozycji zmarłego przed kilkoma dniami Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (27 III 1936-7 V 2024). Ten saksofonista, kompozytor – ikona polskiej sceny jazzowej – występował wraz z Komedą. Najpierw w Komeda Sextet, a potem w Jazz Believers.

  Festiwal Grand Prix Komeda żegna przyjaciela patrona festiwalu, członka legendarnego składu Sekstetu Komedy, wirtuoza jazzu. Jana Ptaszyna Wróblewskiego będziemy wspominali szczególnie podczas tegorocznej, czerwcowej, edycji festiwalu – podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

  Jaki wyraz zatem przybiorą w tym roku filmowo-muzyczne wspomnienia?

  Pierwszego dnia, 10 czerwca, zostanie wyświetlony film „Jazz Camping” z 1959 r. w reż. Bogusława Rybczyńskiego. Ten blisko 10-minutowy dokument opowiada o pierwszej edycji Jazz Campingu, jaki odbył się w hotelu górskim PTTK Kalatówki w Zakopanem, w lutym 1959 r. Do stolicy polskich Tatr zjechała wówczas śmietanka polskiego jazzu m.in.: Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz czy Jan „Ptaszyn” Wróblewski. A prócz nich także twórcy kina – m.in.: Roman Polański, Gustaw Holoubek czy Barbara Kwiatkowska-Lass.

  W piątek, 14 czerwca, zobaczymy dokument Janusza Majewskiego z 1964 r. – „Jazz in Poland”. Na ponad 40-minutowy film składają się kompozycje najważniejszych ówczesnych polskich zespołów jazzowych oraz krótkie wywiady z zaproszonymi artystami. Usłyszymy pięć formacji: Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, Kwintet Krzysztofa Komedy, zespół Bossa Nova Combo oraz Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Na seans zaproszą publiczność Tomasz Lach i Paweł Brodowski, którzy opowiedzą o tych dwóch legendarnych muzykach.

   

  13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca. Jego organizatorem jest Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.   

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.