AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Kaliska Noc Muzeów (PROGRAM)

DATA: 14 maja 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Fot. kalisz.pl

  W sobotę, 18 maja kaliskie instytucje kultury zapraszają na Noc Muzeów

  Wieczorne zwiedzanie można rozpocząć od ratusza. Pracownicy Informacji Turystycznej zapraszają do obejrzenia wystawy multimedialnej oraz wejścia na wieżę ratuszową i taras widokowy. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 17.00, a zakończy o godz. 23.00. Uwaga - ostatnie wejście punktualnie o 22.00. W godz. 17.00-20.00 możliwe będzie zwiedzanie jedynej zachowanej w Kaliszu baszty i skarbca Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

  Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

  W sobotę, 18 maja kaliska galeria zaprasza na zwiedzanie wystawy "Ćwiczenia z uważności" Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec od godz. 18.00. O godz. 21.00 w ramach cyklu "Kino (na) Sztuki", odbędzie się seans "Film balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego.

  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

  Placówka MOZK-u przy ul. Kościuszki przygotowała wyjątkową wystawę z okazji 110-lecia istnienia. O godz. 20.00 otwarta zostanie ekspozycja jubileuszowa, zatytułowana "Początek". Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się te najciekawsze i najcenniejsze. Zobaczymy także te pierwsze, które zainicjowały zbiory placówki, złożone przez założycieli instytucji. W siedmiu działach znajdą się eksponaty z dziedziny archeologii, historii, sztuki i bibliofilstwa.

  Oddział literacki MOZK-u zaprasza na wieczorną herbatkę do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. O aromatycznych naparach, ich walorach smakowych i leczniczych opowie hortiterapeutka - Izabela Piękna, która zabierze nas w podróż po zielarskich i magicznych tajemnicach różnorodnych herbat. W trakcie spotkania będzie możliwość degustacji naparów, a także skomponowania własnej, niepowtarzalnej mieszanki, z takich składników, jak mięta, hibiskus, chaber, płatki róż, miód z rokietnikiem, nagietek, lawenda, czy cytryna.

  Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu–Zawodziu upłynie pod hasłem średniowiecznej duchowości, zarówno tej z czasów pogańskich, jak i chrześcijańskiej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać słowiański, całopalny obrządek pogrzebowy, medycynę średniowiecznych cysterek z podkaliskiego klasztoru w Ołoboku i filozofię romańskich architektów i kamieniarzy. Chętni zwiedzą kościółek świętego Wojciecha i wysłuchają gawędy o dawnych wierzeniach.

  Wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej czekają na zwiedzających od godz. 18.00 do północy.

  Cerkiew pw. Św. App. Piotra i Pawła w Kaliszu

  Sobota, 18 maja będzie okazją do odwiedzin w jedynej prawosławnej świątyni w południowej Wielkopolsce. Zwiedzanie odbywać się będzie w dwóch grupach - o godz. 17:00 i 18:00. Noc Muzeów w cerkwi koordynuje parafia prawosławna w Kaliszu i Koło przewodników miejskich i terenowych im. A. Chodyńskiego w Kaliszu.

  PTTK

  Kalisz i jego okolice sprzed lat będzie można powspominać w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej przy ul. Łódzkiej 29a (za hotelem "Bursztyn"). Spotkanie będzie okazją do obejrzenia starych slajdów, zdjęć i kronik turystycznych. Organizatorzy przygotowali niespodziankę - każdy, kto rozpozna się na jednej z fotografii otrzyma turystyczny upominek. Organizator - Regionalna Pracownia Krajoznawcza przy oddziale PTTK im S. Graevego w Kaliszu Koło Przewodników miejskich i terenowych im. A Chodyńskiego w Kaliszu - zaprasza w godz. 19.00 - 23.00.

  Były Zakład Karny w Kaliszu

  Do akcji po raz kolejny włącza się Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. W godz. 16.00-23.00 udostępniony zostanie dla zwiedzających obiekt dydaktyczny po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej 2. Zainteresowani będą mieli do dyspozycji dwie trasy. Po pierwszej, z wejściem od ulicy Łódzkiej, oprowadzał będzie przewodnik, o pełnych godzinach: 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00. Samodzielne zwiedzanie - z wejściem od Winiarskiej - rozpoczynać się będzie o 16.30, 17.30, 18.30, 19.30 i 20.30.

  (jav - źródło KPM)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.