AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZAPROSZENIE. Noc Kupały na Zawodziu

DATA: 10 czerwca 2024 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Już 22 czerwca na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu odbędzie się święto przesilenia letniego - Noc Kupały zwane inaczej Nocą Świętojańską albo Wiankami.

  Podczas wydarzenia odbędzie się inscenizacja słowiańskich obrządków kupalnych w wykonaniu stowarzyszenia Drużyna Wojów Kolovrat, a przygrywać będzie im zespół Rodzanice. Zgodnie z tradycjami świętojańskimi będzie można tańczyć i świętować przy muzyce Kapeli Kaliskiej. Nie może zabraknąć obowiązkowej atrakcji jaką jest własnoręczne wicie oraz wspólne puszczanie wianków. Impreza odbędzie się od godz. 16.00 do 23.00, wstęp na teren Rezerwatu podczas wydarzenia będzie płatny zgodnie z cennikiem rezerwatu.

  Nocy Kupały, nazywana również Kupalnocką, obchodzona jest zwykle na przełomie 21 na 22 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt w dawnym kalendarzu słowiańskim, związane z przesileniem letnim, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza.

  Swoje korzenie ma w obrzędach pogańskich, czczących naturę w postaci boga Kupały. Święto płodności, miłości i ognia, opierające się na obrzędach takich jak: ognie kupalne, kąpiele w wodzie, wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz liczne wróżby i przepowiednie.

  Noc Świętojańska, nazywana również Wigilią Świętego Jana, to asymilacja Nocy Kupały w szereg świąt chrześcijańskich ze względu na bliskie obchody święta Jana Chrzciciela. Swoje korzenie ma zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i w pogańskich obrzędach związanych z przesileniem letnim. Zgodnie ze zwyczajem obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca, sześć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto opiera się na podobnych obrzędach przełożonych na chrześcijańskie wartości.

  Wianki to wydarzenie zapoczątkowane w Krakowie, nazwa wzięła się od wicia i puszczania wianków na wodę. Najmłodszy wariant zmodernizowanej Nocy Kupały odbywa się 22 i 23 czerwca. Współczesne obchody łączą tradycję z nowoczesnymi elementami festiwalu muzycznego, zachowując przy tym ducha dawnych obrzędów i symboliki. To święto, które wciąż żywo oddziałuje na wyobraźnię i serca Polaków, którzy celebrują przyrodę, miłość, młodość i radość życia.

  - Noc Kupały w latach swojego istnienia ewoluowała kilkukrotnie, dlatego podczas Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej/Wianków w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu przeprowadzimy was przez wiekową historię i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

  Organizatorem imprezy jest Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

  (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.