AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

  Złotniki

  Podczas powstania styczniowego, 4 listopada 1863 roku, oddział 60 konnych pod dowództwem Wojciecha Korytkowskiego dokonał w okolicach Cekowa udanego napadu na pocztę carską.

   Albert Nestrypke

   Jedną z najważniejszych w historii miasta postacią jest architekt Albert Nestrypke. W trudnym czasie, bo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, jako jeden z najlepiej wykształconych kaliskich budowniczych objął kluczowe w tamtym czasie stanowisko architekta powiatowego.

    Aleja Wolności

    Aleja Wolności, ulica rozciągająca się obecnie pomiędzy placem Bogusławskiego a „Złotym Rogiem”, często zmieniała swoją nazwę zależnie od sytuacji polityczno-społecznej w kraju. Pierwotnie nosiła imię króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, by następnie jej patronką stała się jego żona Luiza, księżniczka Meklemburgii-Strelitz.

     Barycz

     Barycz, prawy dopływ Odry, to rzeka w dwójnasób wyjątowa. Po pierwsze jej wody poprzez sieć kanałów zasilają unikatowy w skali Europy kompleks Stawów Milickich. A po drugie podlega ona zjawiskowi bifurkacji, dzięki czemu jej wody zasilają odległą Odrę oraz bliższą nam Prosnę.

      Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

      W panoramie Kalisza, obok Ratusza i katedry św. Mikołaja wyróżnia się bryła kaliskiej kolegiaty.

       Blizanów

       Pierwszy raz w źródłach pisanych wieś Blizanów pojawiła się w roku 1292. Do czasu rozbiorów wieś wchodziła w skład królewszczyzny, a zarządcami jej byli przedstawiciele szlachty i magnaterii wielkopolskiej...

       The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
       For a better experience, please consider using this application with a supported browser.