18.01. „Nie tylko dla toastu. Piękno pucharów i kielichów” w Pałacu w Lewkowie

utworzone przez | 09 stycznia 2025 | Zapowiedzi

Na wernisaż wystawy „Nie tylko dla toastu. Piękno pucharów i kielichów” zaprasza Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy.

Prezentowana kolekcja obejmuje kilkadziesiąt obiektów głównie z końca XIX w i pierwszej połowy XX wieku. Pochodzą one z kolekcji prywatnej. Podczas wernisażu będzie można posłuchać o sztuce zdobienia szkła, a w szczególności kielichów – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Sporą część kolekcji stanowią kieliszki tzw. remery. W XVIII w. ustalił się kształt Remera – był to niewielki kieliszek z pękatą czarą i pustą wewnątrz, nieco przypominającą trąbkę, trzonostopą. Czary, trzony i stopy zaczęto ozdabiać szlifiersko. Trzony często ozdabiano filigranem lub nitkami powietrznymi. Czary zaś rytowano, malowano emaliami i złocono. W kolekcji znajdują się przykłady zarówno ewolucji kształtu jak i różnych zdobień Remerów.

Wernisaż wystawy „Nie tylko dla toastu. Piękno pucharów i kielichów” odbędzie się w sobotę, 18 stycznia o godz. 16.00 w jadalni w Pałacu Lipskich.

(jav)

 

REKLAMA

Reklama