EDUKACJA. Nowoczesna Pracownia 3D w kaliskim ODN-ie

utworzone przez | 20 lutego 2025 | Aktualności

W kaliskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli otwarto innowacyjną Pracownię 3D.

Pracownia powstała w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030”, a jej uroczysta prezentacja odbyła się w środę w ODN-ie.

W Wielkopolsce powstało pięć takich unikatowych – w skali kraju – Pracowni 3D, które będą służyć uczniom i nauczycielom. Każda z nich, w tym Pracownia w kaliskim ODN-ie, została wyposażona w najnowsze urządzenia i narzędzia technologiczne. W wyposażeniu znajdują się drukarki 3D, skanery 3D, komputery z technologią 3D ZSpace oraz gogle VR/MR.

Pracownia 3D składa się z najnowocześniejszego sprzętu, który przyjechał do nas z Kalifornii, w tym 32 pary gogle, 25 laptopów, 25 komputerów, długopisy 3D, skanery, drukarki, aparaty fotograficzne, kamery – wylicza Dorota Kinal, Dyrektorka Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – To jest sprzęt, który pozwoli prowadzić bardzo innowacyjną lekcję i każdy z uczniów będzie mógł na nim pracować. Chcemy by ten sprzęt pozwolił realizować podstawę programową w sposób bardzo atrakcyjny, ale też uczył logicznego i konstruktywnego myślenia. Jestem przekonana, że uczyni lekcje bardziej atrakcyjne i przyczyni się do tego, że podniosą się wyniki nauczania.

Pracownia 3D stwarza nowoczesne możliwości w procesie edukacji dla nauczycieli i uczniów.

Przykładowo zamiast opowiadać o zjawiskach, nauczyciele mogą pokazać je w formie modeli 3D, symulacji czy wirtualnych wycieczek. Lekcja biologii może stać się dla uczniów „podróżą” przez ludzkie ciało, podczas analizy budowy serca w trójwymiarze. Na lekcji chemii uczniowie będą mogli „zbudować” cząsteczki i obserwować ich reakcje w czasie rzeczywistym. Abstrakcyjne pojęcia, takie jak struktura DNA, mechanizmy działania organów wewnętrznych czy zasady fizyki, staną się łatwiejsze do zrozumienia, gdy będzie można je zobaczyć i „dotknąć”.

Pracownia 3D to nie tylko miejsca edukacji. To przestrzeń, w której uczniowie staną się twórcami. Dzięki drukarkom i skanerom 3D zaczną projektować, prototypować i testować swoje pomysły, ucząc się przy tym zasad inżynierii, matematyki czy programowania.

Planujemy lekcje trwające po 90 minut, a nauczyciel będzie mógł wybrać blok zajęć np. z matematyki, a drugi opiekun z fizyki, tak żeby jak najbardziej efektywnie wykorzystać ten czas – mówi Ksenia Herbst-Buchwald, Dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. – Te Pracownie 3D znajdują się w centrach i Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli w całej Wielkopolsce. Z pierwszych sygnałów, które do nas docierają zainteresowanie nimi jest ogromne i z pewnością nie będziemy mieć problemów z zapełnieniem zajęć.

Każdy nauczyciel, który będzie zainteresowany przeprowadzeniem zajęć w naszej Pracowni 3D będzie mógł przychodzić do niej do skutku – zapewnia Jarosław Wujkowski, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. – Będziemy organizowali dyżury by wesprzeć nauczycieli. Chodzi nam o to, żeby nauczyciele przystępowali do realizacji scenariuszy lekcyjnych w naszej Pracowni 3D.

Wartość wyposażenia Pracowni 3D wyniosła 1.176.437 zł. Szkolenia nauczycieli rozpoczną się w marcu, a potem sukcesywnie prowadzone będą w niej zajęcia na najnowocześniejszym sprzęcie.

(jav)

REKLAMA

Reklama