ZDROWIE. Dni otwarte kaliskiego Sanepidu

utworzone przez | 08 kwietnia 2025 | Aktualności

Blisko pół tysiąca mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego skorzystało z zaproszenia i w poniedziałek odwiedziło m.in. laboratoria, aby zobaczyć czym zajmuje się kaliska Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna.

Poza zorganizowanymi grupami ze szkół i przedszkoli,

byli również dorośli – a wśród nich starosta kaliski Jan Adam Kłysz i rektor Uniwersytetu Kaliskiego – prof. Andrzej Wojtyła.

A wszystko to w ramach Dni Otwartych zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia. – Chcemy pokazać czym się zajmujemy, kim jesteśmy, co robimy codziennie. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest instytucją, która dba o bezpieczeństwo sanitarno – epidemiologiczne w mieście i powiecie i wykonuje szereg zadań na rzecz jego mieszkańców oraz dba o szeroko rozumiane zdrowie publiczne. To bardzo ważny temat, o którym rozmawialiśmy podczas Dni Otwartych z naszymi gośćmi – powiedział Marek Stodolny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu.

Podczas zwiedzania PSSE goście Drzwi Otwartych mogli między innymi dowiedzieć się jak prawidłowo usunąć kleszcza, myć zęby na modelu uzębienia, czytać etykiety występujące na kosmetykach, żywności czy detergentach, a także prawidłowo wykonywać samobadanie piersi na fantomie. Układanie jadłospisów i bezpieczne przygotowywania żywności – to kolejne aspekty z którymi zapoznali się goście kaliskiego SANEPIDU.

Dla tych, którzy odwiedzili budynek przy Kościuszki 6, przygotowano szereg atrakcji: pokaz pracy z mikroskopem w laboratorium, badanie smokerlyzerem, eksperymenty z użyciem alkogogli, imitujących stan po spożyciu alkoholu, bakterie w naszym domu – pokażemy, jaka ilość drobnoustrojów znajduje się na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, patogeny w żywności – czyli prezentacja badań mikrobiologicznych w produktach spożywczych, Koło Fortuny – konkurs wiedzy o zdrowiu, prezentacja sprzętu wykorzystywanego do poboru próbek wody oraz plany higieny dla gabinetów kosmetycznych, salonów tatuażu i salonów fryzjerskich, doradztwo w zakresie szczepień i chorób zakaźnych, edukacja w zakresie prawidłowego obciążenia tornistrów szkolnych oraz ergonomii stanowiska pracy przedszkolaka i ucznia, poradnictwo z zakresie chorób zawodowych oraz oceny ryzyka zawodowego, chemikalia – oznakowanie, kosmetyki – wymogi dot. wytwarzania, dokumentacji i znakowania, dopalacze – muchomor czerwony (Amanita muscaria), czynniki szkodliwe w środowisku pracy, choroby zawodowe – tryb postępowania, a także konsultacje dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych, w których będzie prowadzona działalność pod kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej (m. in. gabinety fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, studia tatuażu, gabinety lekarskie oraz lokale gastronomiczne).

(jav)

REKLAMA

Reklama