KONKURS. Poszukują najlepszych lokalnych produktów i potraw w Wielkopolsce

utworzone przez | 27 maja 2025 | Aktualności, Kulinaria

Trwają zgłoszenia do 24. edycji wojewódzkiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną oraz tradycyjną. To niezwykła okazja dla producentów wyrobów regionalnych i tradycyjnych oraz osób reprezentujących lokalną firmy gastronomię z województwa Wielkopolskiego by zaprezentować przed szeroką publicznością unikatowe potrawy, wyroby i zdobyć prestiżowe wyróżnienie. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 maja 2025.

Organizowany od 2000 roku konkurs ma na celu zebranie i identyfikację lokalnych produktów i potraw, które stanowią unikatowy walor wielu lokalnych kuchni kultywowany przez mieszkańców rożnych regionów kraju. Organizatorami etapu wojewódzkiego konkursu są Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Celem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, jest znalezienie i zachowanie narodowych specjałów oraz zachęcanie rolników i właścicieli lokalnych firm, obiektów agroturystycznych, turystycznych i gastronomicznych do czerpania z bogatej spuścizny kulinarnego dziedzictwa i wykorzystania jej w ofercie rynkowej, a także inspiracja producentów do wytwarzania certyfikowanej tradycyjnej żywności wysokiej jakości. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat wspiera realizację tego konkursu będącego wspaniałą formą sięgania po to co zdrowe, lokalne i oparte na kulinarnym dorobku pokoleń mieszkańców Wielkopolski.

– Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” od lat gromadzi i utrwala najlepsze lokalne produkty i specjały. Samorząd Województwa Wielkopolskiego aktywnie wspiera realizację tego konkursu i warto podkreślić, że wielu rodzimych producentów produktów zostało docenionych i nagrodzonych. Identyfikacja potraw oraz produktów wytwarzanych w oparciu o dawne receptury z wykorzystaniem lokalnych składników to ważna cześć zachowania naszego dziedzictwa. Zachęcam producentów i wytwórców z rożnych miejsc Wielkopolski do uczestnictwa i zaprezentowania przed szeroką publicznością bogactwa naszej regionalnej kuchni. Na zgłoszenia czekamy do 30 maja. Finał wojewódzki odbędzie się 14 czerwca w Kórniku, w powiecie poznańskim, gdzie najlepsze potrawy awansują do etapu ogólnokrajowego – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach – pierwszy tzw. regionalny odbywa się na terenie województwa Wielkopolskiego, gdzie komisja konkursowa przyznaje regulaminowe nagrody i wyróżnienia oraz nominuje produkty do nagrody „Perła”. Drugi etap to finał krajowy konkursu, który odbędzie się w trakcie trwania targów „Smaki Regionów”, gdzie podczas uroczystej gali wręczone zostaną statuetki „Perły”. Do konkursu przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych z województwa wielkopolskiego, spełniający kryteria konkursowe. Konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy odbywa się w 4 kategoriach: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, produkty regionalne pochodzenia roślinnego, napoje regionalne i inne produkty regionalne. Jeden producent może zgłosić jeden produkt w każdej kategorii. W ramach drugiej części konkursu poszukiwana jest najlepsza potrawa regionalna. Zakwalifikowane produkty zostaną wystawione przez producentów do oceny podczas finału regionalnego w 14 czerwca w Kórniku podczas XXX Kórnickiego Spotkania z Białą Damą. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do 30 maja 2025 r. zgłoszenia konkursowego.

(red)

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego: https://www.produktyregionalne.pl/nkd.html oraz stronie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu https://www.umww.pl/artykul/konkurs-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow

 

REKLAMA

Reklama

wKaliszu
Przegląd prywatności

Niniejsza polityka prywatności określa zasady przetwarzania wszelkich informacji o charakterze danych osobowych, które pozyskane zostały w związku z korzystaniem przez Użytkowników z serwisu internetowego, prowadzonego pod domeną wkaliszu.pl oraz subdomenami w w szczególności co.waklszu.pll (zwanych dalej „Portalem”).

Administratorem danych o Użytkowniku jest Rebell sp. z o.ok z siedzibą w Kaliszu, ul. Chopina 8, NIP 6182145410, 62-800 Kalisz (zwany dalej „Administratorem”).
Administrator przetwarza informacje o Użytkowniku zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Jedynymi danymi osobowymi, które zbiera Portal są dane użytkowników zarejestrowanych: maile użytkowników podawane podczas tworzenia konta użytkownika oraz numery telefonów podawane opcjonalnie podczas tworzenia konta lub konfiguracji powiadomień smsowych o subskrybowanych wydarzeniach oraz preferencje powiadomień o nowych wydarzeniach.
Żadne dane osobowe nie są udostępniane podmiotom trzecim.