AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KARTKA Z KALENDARZA. 45 lat temu rozpoczął się w Kaliszu OFAB

DATA: 27 listopada 2014 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    1 Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej. Od lewej Krzysztof Orłowski, Zdzisław Janiak, Jerzy Skorupski (za perkusją) i Bogusław Kosmider.
    27 listopada 1969 roku w Kaliszu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej. Na scenie Kaliskiego Domu Kultury przy Łaziennej pojawili sie m.in. Jacek Krzaklewski, Krystyna Prońko, Sławomir Łosowski i Andrzej Zaucha.

    Festiwal był kontynuacją "Rytmów nad Prosną", w których brali udział wykonawcy z całej Polski. Podobnie było w przypadku OFABu, którego kierownictwo artystyczne powierzono Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu. Zainteresowanie imprezą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. - Zgłoszenia przysłały dziesiątki grup z całego kraju. - Pisze Andrzej Dąbrowski w swojej „Antologii Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu 1962-1990”. - W efekcie na deskach KDK pojawiło się wielu muzyków, którzy w przyszłości mieli olbrzymi wpływ na rozwój muzyki rozrywkowej w naszym kraju. Między innymi: Jacek Krzaklewski z zespołem „Pakt” – wyśmienity gitarzysta grający później w zespołach „Romuald i Roman”, „Test”, „Stalowy Bagaż”, „Banda i Wanda”, a dzisiaj w grupie „Perfect”. Krystyna Prońko z formacją „Reflex” – dzisiaj jedna z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych czy Sławomir Łosowski z grupą „Akcenty” – późniejszy lider i klawiszowiec zespołu „Kombi”. To była naprawdę imponująca impreza. Koncerty trwały od godz. 11 do 20 i do tego całonocne jam session. Grał kto chciał i z kim chciał. Dla młodych muzyków wspólny występ na scenie z rówieśnikami jak i profesjonalnymi muzykami było niezwykłym doświadczeniem i nobilitacją. Zwłaszcza, że gwiazdą festiwalu był zespół „Dżamble” z Andrzejem Zauchą, wówczas jedna z najbardziej cenionych i odkrywczych formacji w kraju. 

    I Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej trwał 4 dni. Przez scenę Kaliskiego Domu Kultury przewinęło się 40 grup. Jury, któremu przewodniczył Tomasz Stańko przyznało nagrody zespołom „Romuald i Roman” z Wrocławia, „Wawele” z Krakowa, „Młody Blues” z Kalisza, „Motyw Blues” z Warszawy, „Antiqua” z Sandomierza.

    - Po festiwalu w ratuszu miejskim zwołano prezydium Miejskiej Rady Narodowej, na którym autorytatywnie stwierdzono, że impreza była bardzo udana i przychylono się do opinii Jury festiwalowego, że imprezę należy kontynuować w następnych latach. - To znowu Andrzej Dąbrowski w swojej "Antologii". - Impreza faktycznie była bardzo udana, wręcz pionierska. Był tylko jeden drobny incydent z nią związany, o którym mało kto wie. Mianowicie – folder festiwalowy, w którym przedstawiano wszystkie grupy uczestniczące w festiwalu, został ocenzurowany. Ze wszystkich egzemplarzy usunięto zdjęcie jednego z zespołów. Po prostu wycięto je pozostawiając tylko połowę kartki. Cóż było tak nieprzyzwoitego, że ówczesna cenzura zadziałała tak drastycznie? Zespół „Ritornel” z Gdańska przysłał swoje zdjęcie zrobione na tle aktu.  

    sth

     
     

    Komentarze

    Najczęściej odwiedzane