AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TEMIDA. Właściciel "eko-bomby" ze Szczypiorna przed sądem

DATA: 2 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Usunięcie "ekobomby" ze Szczypiorna ma kosztowac 3 mln. złotych (fot. Internet)

  26-letni Patryk M. z Poznania, którego firma składuje w Szczypiornie niebezpieczne chemikalia odpowie za to przed sądem. Grozi mu 5 lat odsiadki.

  Kaliska prokuratura właśnie zakończyła śledztwo w tej sprawie i wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu mężczyźnie, który sprowadził do Szczypiorna 3 tysiące ton niebezpiecznych chemikaliów. Mężczyzna w lutym 2013 roku założył firmę, a potem wynajął magazyny w Szczypiornie. Dwa miesiące później zawarł umowę z zakładem z powiatu wągrowieckiego na odbiór i zagospodarowanie odpadów przemysłowych. Przez kolejne miesiące trafiały one do magazynów w Szczypiornie. Potem 26-latek zawiesił działalność firmy i zwyczajnie zniknął. Przez kilka miesięcy nie można było ustalić jego miejsca pobytu. Dopiero w grudniu 2014 roku został zatrzymany. Prokuratura postawiła mu zarzuty i zastosowała policyjny dozór. - Zarzucono mu że w okresie od lipca 2013 roku do listopada 2014 roku w Kaliszu, jako właściciel firmy mającej siedzibę w Poznaniu, działając wbrew przepisom ustawy o odpadach oraz decyzji Prezydenta Kalisza z kwietnia 2013 roku, składował ponad 2 800 ton odpadów niebezpiecznych i „innych niż niebezpieczne” w sposób powodujący zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, a także „obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi”, w znacznych rozmiarach - wyjaśnia zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak. - W treści zarzutu zaznaczono, że gromadzenie odpadów było wykonywane bez nadzoru, w sposób stwarzający ryzyko powstania pożaru, wycieku lub rozprzestrzenienia się substancji trujących, duszących lub parzących.


  W trakcie śledztwa uzyskano opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska. Opisano w niej liczne uchybienia - m.in. na brak ewidencji przyjmowanych odpadów i nieprawidłowe  magazynowanie odpadów bez właściwej izolacji od środowiska.

  Czyny zarzucane oskarżonemu zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 183 §1 kodeksu karnego (nieodpowiedni postępowanie z odpadami) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat.

  Na ostatniej sesji kaliscy radni zabezpieczyli w miejskim budżecie 3 miliony złotych na likwidację niebezpiecznego składowiska w Szczypiornie.

  (jrk)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.