AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

DOŻYNKI. Podziękowali rolnikom za plony

DATA: 30 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Gospodarze niedzielnych dożynek w Liskowie. Od prawej: Maria Krawiec, Marek Woźniak i Krzysztof Nosal z dożynkowym chlebem. Fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

  W Liskowie odbyły się Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki. Nie zabrakło dożynkowych obrzędów, wielu atrakcji, a dla wszystkich zagrał zespół Bajm.

  Na niedzielne dożynki w Liskowie mieszkańców regionu zaprosili Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Biskup Kaliski ks. Edward Janiak, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Maria Krawiec Wójt Gminy Lisków. - Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. - I nie ma chyba lepszego miejsca jak Lisków, aby mówić o sile, jaką daje współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół wspólnego celu. To przecież tutaj, ponad sto lat temu, pod światłym przewodnictwem księdza Wacława Blizińskiego, wcielono w życie, tak bliskie Wielkopolsce, idee pracy organicznej - w sposób naprawdę imponujący. Do uczestników i organizatorów regionalnego święta plonów okolicznościowy list skierował też Prezydent RP Andrzej Duda a w tegorocznych dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska

  Dożynki tradycyjnie zainaugurowało otwarcie Wystawy Rolniczej, w której wziął również udział wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Tradycyjnie nie zabrakło święcenia dożynkowych wieńców i chleba, a uroczystą mszę święta dziękczyną celebrował biskup Edward Janiak. Po mszy zaprezentowany został obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a organizatorzy dożynek podzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych ziaren i otrzymanym z rąk starostów dożynek Magdaleny Bruź oraz Jacka Grzelaka.

  Na przybyłych na imprezę gości czekały też inne atrakcje, między innymi VI Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni, mecze piłkarskie drużyn dziennikarzy, księży i TS Liskowiak, występy rodzimych artystów, zespołów ludowych i pokazy taneczne. Nie zabrakło stoisk ze swoiskim jadłem i zabaw dla dzieci. Na zakończenie dla wszystkich zaśpiewała Beata Kozidrak z zespołem Bajm, a uczestników dożynek pożegnał swoim występem Teatr Ognia.                                                                        (jav)

  Fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu i Radio Rodzina w Kaliszu.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.