AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POLITYKA. Czy napis na sądzie będzie odrestaurowany?

DATA: 30 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Pan minister podziela moje stanowisko, że ten napis należy w sposób właściwy odrestaurować i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem - mówi Jan Mosiński (PiS).

  Poseł Jan Mosiński zwrócił się do ministerstwa sprawiedliwości o środki finansowe na zabezpieczenie napisu "Przywrócić godność prawu" na kaliskim sądzie - Walka o ten napis trwa od 2008 roku - mówi Mosiński, obecnie poseł PiS, a niegdyś szef kaliskiej "Solidarności". - Pan minister podziela moje stanowisko, że ten napis należy w sposób właściwy odrestaurować i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem.

  Napis "Przywrócić godność prawu" widnieje na budynku kaliskiego sądu, a powstał w listopadzie 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Jego pomysłodawcą był prokurator Bogusław Śliwa, który w latach 70-tych XX wieku został dyscyplinarnie zwolniony, bo zamierzał oskarżyć funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej o morderstwo w jednej z podkaliskich wsi.

   

  Jak mówi obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej szef regionalnych struktur "Solidarności", prawie 10 lat temu, podczas modernizacji elewacji gmachu, powstał spór, co zrobić z historycznym napisem. - Walka o ten napis trwa od 2008 roku - mówi Jan Mosiński. - Napis miał być zniszczony za rządów poprzedniej koalicji. Takie decyzje zapadały na szczeblach najwyższej władzy, począwszy od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego poprzez polityków Platformy Obywatelskiej i PSLu. Ja byłem stroną prowadzonych odwołań, trybów odwoławczych pomiędzy nami, czyli tymi, którzy podjęli się działań mających ochronę tego napisu, a wojewódzkim konserwatorem zabytków i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  Polityk zwrócił się do ministerstwa sprawiedliwości o środki finansowe na zabezpieczenie napisu. Ze strony ministerstwa odpowiedział  Michał Wójcik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Pan minister podziela moje stanowisko, że ten napis należy w sposób właściwy odrestaurować i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem - podkreśla Mosiński. - Pan minister poinformował mnie, że zwrócił się do dyrektora sądu okręgowego w Kaliszu z wnioskiem o pilne nawiązanie kontaktu z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w celu ustalenia koniecznych przedsięwzięć prowadzących do pozostawienia napisu na elewacji budynku oraz określenia zakresu niezbędnych prac konserwatorsko-restauratorskich i ich kosztów.

   

  Kaliski parlamentarzysta przypomina, że jako szef miejscowej "Solidarności" proponował, aby napis osłonić specjalną szybą, podświetlić lub oznaczyć dodatkową tablicą. - Wtedy dostaliśmy krótką odpowiedź, że jeżeli chcemy coś z tym robić, to na własny koszt - mówi i dodaje, że po zmianie władzy, obecnie prowadzona jest inna polityka historyczna. - Każdy, kto interesuje się polską historią wie, że w Polsce jest to jedyny tego typu napis na gmachu sądu. Ten napis jest ponadczasowy - podkreśla Mosiński. - My przywracamy godność prawu, czego efektem są choćby ostatnie uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza w Gdańsku. Podobne działania, w mniejszym zakresie, też będziemy realizować i takim krokiem jest też to, że rząd polski, minister sprawiedliwości podejmie  starania, aby kaliski napis zabezpieczyć.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.