AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POLITYKA. Pracodawca cię oszukuje? Zgłoś to!

DATA: 5 marca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jan Mosiński (PiS)

  Jan Mosiński (PiS) włączył się w ogólnopolską akcję "Solidarności" i Państwowej Inspekcji Pracy "13 zł… i nie kombinuj". Zachęca, żeby pracownicy zgłaszali przypadki naruszenia ustawy gwarantującej minimum 13 zł brutto za godzinę pracy.

  Od 1 stycznia obowiązuje ustawa, której zapisy gwarantują osobom zatrudnionym na umowę cywilnoprawną co najmniej 13 zł brutto. Od kilku tygodni akcja prowadzona jest przez NSZZ "Solidarność", Państwową Inspekcję Pracy oraz Tygodnik Solidarność. Również w Kaliszu będzie można zgłosić przypadki nieuczciwych pracodawców.

   

  Pokrzywdzeni mogą zgłosić się do biura poselskiego PiS. - Takim osobom zapewniamy anonimowość - mówi Jan Mosiński, obecny poseł PiS i były szef "Solidarności" Regionu Wielkopolska Południowa. - Natomiast informacje o nieuczciwych pracodawcach przekazane zostaną do Państwowej Inspekcji Pracy, która będzie przeprowadzała kontrole w takich firmach.

   

  Inspektorzy kontrolujący firmę nie informują, czy jest to kontrola w następstwie zgłoszenia, czy z urzędu. Jeżeli zarzuty wobec nieuczciwego pracodawcy potwierdzą się, grozi mu mandat. W skrajnych przypadkach może on wynieść nawet 30 tysięcy zł.
   
  1 marca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja, na której wystąpiła szefowa resortu - minister Elżbieta Rafalska, Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS, prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy. Jak przypomina wiceminister Stanisław Szwed, w Polsce na umowach cywilnoprawnych pracuje 1,3 mln osób. Według statystyk Państwowej Inspekcji Pracy 80% kontrolowanych pracodawców przestrzega przepisów obowiązujących od stycznia 2017 roku.

  Kontakt z biurem poselskim Jana Mosińskiego: ul. Zamkowa 18-20, 62-800 Kalisz, e-mail: jan.mosinski.kalisz@op.pl, tel. kom. 733 882 540. Podane dane osobowe nie będą dalej przekazywane.  

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.