AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ARCHEOLOGIA. Czy będą pieniądze na studnię?

DATA: 17 lipca 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jan Mosiński (z lewej) przekazał kopię odpowiedzi z ministerstwa kultury Andrzejowi Plichcie

  Jan Mosiński napisał list do ministerstwa kultury z pytaniem o fundusze na zabezpieczenie i wyeksponowanie odkrytej wiosną studni na kaliskim Głównym Rynku.

  Na Głównym Rynku trwają badania archeologiczne, które mają poprzedzić rewitalizację kaliskiego śródmieścia. Wiosną, podczas prac archeologicznych, naukowcy odkryli relikt studni prawdopodobnie z XVII lub XVIII wieku. Władze Kalisza chcą zabezpieczyć obiekt oraz umożliwić mieszkańcom i turystom dostęp do zabytku. Problemem jest wygospodarowanie środków finansowych na dalsze badania, a w przyszłości na ewentualną ekspozycję.

   

  W sukurs działaniom samorządowców wyszedł kaliski poseł Jan Mosiński (PiS). W maju skierował list do  Magdaleny Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, w którym pytał o możliwość finansowego wsparcia dla zabezpieczenia i wyeksponowania odkrytej studni. - I pani minister odpowiedziała na mój list informując, że ministerstwo może udzielić dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie prac konserwatorskich pod warunkiem, że to znalezisko będzie wpisane do rejestru zabytków lub na Listę Skarbów Dziedzictwa - informuje Mosiński.

   

  Jak tłumaczy parlamentarzysta, w pierwszym przypadku relikt odkrytej studni do rejestru zabytków może wpisać wojewódzki konserwator zabytków. Natomiast w przypadku wpisania na Listę Skarbów Dziedzictwa istnieje możliwość pozyskania funduszy ze środków budżetowych Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz z dotacji ministerialnych. Mosiński zapewnia, że wesprze działania samorządowców. - Ze swojej strony deklaruję, że jeżeli Miasto będzie potrzebowało mojej pomocy w relacji z Generalnym Konserwatorem Zabytków, czy Wojewodą Wielkopolskim albo Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego to włączę się w te działania - podkreśla parlamentarzysta.

   

  Kopię odpowiedzi z ministerstwa Mosiński przekazał Andrzejowi Plichcie, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Kalisza z prośbą, aby dotarła do włodarzy miasta. Plichta zapowiada, że dokumenty dostarczy także do Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz do Komisji Rewitalizacji. - Przewodniczący Komisji Rewitalizacji bardzo zainteresowany jest tym, co więcej można w kwestii rewitalizacji zrobić - zapewnia Andrzej Plichta. - Bo zdajemy sobie sprawę, że bez wsparcia i zrozumienia w Ministerstwie, pewnych rzeczy nie da się uruchomić. Na każde zadanie potrzebne jest wsparcie finansowe, dlatego mam nadzieję, że przy pomocy także pana posła będziemy kontynuowali te działania.

   

  Poza odkrytą studnią, archeolodzy wykopali także między innymi bite od XIV wieku monety Wacława II, elementy dawnych ubiorów, czy odważniki wykorzystywane w ówcześnie usytuowanych wokół ratusza kramach.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.