AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PORADY. Bezpiecznie nad wodą

  O bezpieczeństwo nad wodą apelują kaliscy policjanci.

  Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

  Od początku wakacji w całej Polsce utonęło prawie 100 osób. Tylko w miniony weekend życie w wodzie straciło 16 osób. Do tragedii doszło też na kąpielisku Piaski Szczygliczka koło Ostrowa Wielkopolskiego. W niedziele utonął tam 50-letni kaliszanin, który wskoczył do wody z rowerka wodnego.

  Według policji najczęstszymi przyczynami utonięć są między innymi: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie  pod wpływem alkoholu, pływanie w miejscach zabronionych i skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

  Szukając ochłody w upalne dni często spędzamy czas nad wodą. Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Pamiętajmy by kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych, w których nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

  Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni a także w czasie burzy, mgły albo gdy wieje porywisty wiatr. Po opalaniu lub przebywaniu długo na słońcu nie wchodźmy gwałtownie do wody. Stopniowo schładzajmy ciało wodą. Nie wchodźmy do wody i nie pływajmy na czczo lub bezpośrednio po posiłku, przede wszystkim nie należy tego robić  po spożyciu alkoholu. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

  Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Pod żadnym pozorem nie wolno nimi pływać pod wpływem alkoholu, za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby sprawdzić prognozę pogody.                                 

  Marta

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.