AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SPOTKANIE. Podziękowali za kwestę

DATA: 13 grudnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Podziękowania kwestarzom przekazali organizator akcji i prezes kaliskiego oddziału PTTK Mateusz Przyjazny oraz wiceprezydent Artur Kijewski. Fot. Katarzyna Ciupek.

  Kwotę 10.619,18 zł. zebrali w tym roku kwestujący 1 listopada na kaliskim cmentarzu komunalnym. Od władz miasta i organizatorów zbiórki otrzymali podziękowania za udział w tej szlachetnej akcji.

  W tym roku środki zebrane w kweście zostały przeznaczone na pokrycie kosztów restauracji grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835), prezydenta Kalisza z 1815 r. oraz marszałka szlachty powiatu kaliskiego. Spotkanie było okazją do przekazania podziękowań wolontariuszom i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia publicznej zbiórki na ten szlachetny cel. Wyróżniono także najskuteczniejszych kwestarzy, którzy zebrali do puszek największe kwoty. - Pamięć o tym, co było pozwala nam budować to, co jest. Pomniki, cmentarze, tablice pamiątkowe są symbolami zbiorowej pamięci - powiedział Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - Indywidualne losy naszych przodków składają się na wielką, wspólną, historię społeczności miasta, regionu, kraju. Dziękuję wszystkim Państwu, kwestarzom, organizatorom - za zaangażowanie, poświęcony czas. Jestem wdzięczny i pełen podziwu dla tych, którzy po raz kolejny, niezależnie od pogody - w szczególnym dniu, jakim jest 1 listopada, stają z puszką na cmentarzu komunalnym. Jest to postawa zasługująca na szacunek oraz uznanie.

  Do tej pory, dzięki środkom finansowym uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono prace konserwatorskie i remontowe przy m.in. nagrobku Adama Chodyńskiego, kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowcu Henryka Mikołaja Milera - powstańca styczniowego, kaplicy Repphanów, czy grobie córek namiestnika Daragana.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.