AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOMUNIKACJA. Finał turnieju motoryzacyjnego

DATA: 25 maja 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wyróżnione zespoły wraz z organizatorami konkursu. Fot. KMP w Kaliszu.

  Ponad 23 trzyosobowych drużyn wzięło udział w Wielkopolskim Finale XXII Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Uczestnicy finału zostali wyłonieni drogą eliminacji okręgowych. Uczniowie szkół średnich rywalizowali w kilku konkurencjach. Podczas części teoretycznej, każdy zawodnik musiał wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego oraz znajomością historii motoryzacji. W części praktycznej sprawdzano natomiast umiejętności przygotowania pojazdu do codziennej jazdy. 

  Rywalizowano też w umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na specjalnie przygotowanym torze zawodnicy mieli do zaliczenia jazdę sprawnościową na motorowerze. Jedną z konkurencji sprawdzających umiejętności praktyczne, była również jazda na czas samochodem z zamontowanym talerzem Stewarta. 

  Największą wiedzą teoretyczną i praktyczną wykazali się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie. Będą oni reprezentowali województwo wielkopolskie w finale turnieju na szczeblu krajowym, który odbędzie się 12-13 czerwca w Białymstoku. Drugie miejsce w turnieju zajęli uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, a trzecie drużyna z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie. Indywidualnym zwycięzcą wielkopolskiego finału został Tomasz Goły z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie.

  W przerwie turnieju, wszyscy chętni uczestnicy mogli wypróbować swoje umiejętności na Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia podstawowego przy kaliskim WORD, który składa się m.in. z płyty do treningu kontrolowanych poślizgów oraz kilkudziesięciometrowego toru do jazdy po łuku w warunkach nadsterowności i podsterowności pojazdu. A wszystko to pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

  W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu puchary najlepszym drużynom wręczyli Komendant Miejski Policji w Kaliszu insp. Dariusz Bieniek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu mł. insp. Stanisław Małecki oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Kaliszu nadkom. Przemysław Czarnecki.

  Organizatorami XXII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych są: Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.