AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Odsłonięto obelisk przy aquaparku

DATA: 9 listopada 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Obelisk odsłonięto przy aquaparku. Fot. starostwo powiatowe.

  Na placu obok aquaparku odsłonięto obelisk upamiętniający wręczenie Sztandaru 29. Pułkowi Piechoty Strzelców Kaniowskich przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Obelisk upamiętnia wydarzenia z 15 maja 1921 roku. W tym dniu 29 Pułk Strzelców Kaniowskich otrzymał sztandar z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego, który w ten sposób podziękował mieszkańcom Kalisza za udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Obelisk znajdujący się w sąsiedztwie Kaliskiego Parku Wodnego powstał w wyniku inicjatywy Stowarzyszenia Szczypiorniak, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i Związku Piłsudczyków. Warto wspomnieć, że w inicjatywę włączyli się prywatni darczyńcy: Władysław Jarczewski, Maciej Machajewski, Jakub Jarczewski, Lech Burchard, Przemysław WierzbickiEdward Prus, Paweł Łańduch i Robert Kleśta. Bez ich wsparcia powstanie nowego obelisku nie byłoby możliwe.

  Uroczystość uświetnili przedstawiciele duchowieństwa, kaliscy samorządowcy, służby mundurowe, organizacje kombatanckie i poczty sztandarowe kaliskich szkół oraz reprezentanci Związku Piłsudczyków. Wśród przybyłych nie zabrakło Mieczysława Wiśniewskiego ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w swoim przemówieniu odniósł się do chwil sprzed 97 lat, kiedy to marszałek Józef Piłsudski dziękował mieszkańców najstarszego polskiego miasta za udział w wojnie. Jednym z żołnierzy odbierających sztandar był ojciec Mieczysława Wiśniewskiego.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.