AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

REKREACJA. Kaliscy kajakarze wrócili z wyprawy od źródeł Nysy Kłodzkiej

DATA: 5 maja 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Ekipa "Prosny od źródeł" wrociła z kolejnej wyprawy.

  Ekipa „Prosny od źródeł" wróciła z kolejnej wyprawy. Udało im dotrzeć do źródeł Nysy Kłodzkiej po czym pokonali w kajakach rzekę w w Kotlinie Kłodzkiej kończąc eskapadę na Przedgórzu Sudeckim. Była to kolejna, szósta już rzeka spenetrowana grupę kajakarzy. Na swoim koncie mają Prosnę, Bóbr, Nysę Łużycką, San oraz Kwisę.

  - Założenie było zgodne z naszą tradycją , dotarcie do źródeł rzeki i spływ od miejsca umożliwiającego poruszanie się kajakiem. Z tym jednak jak zawsze jest trochę loterii. Często był to zatem marsz korytem rzeki. – mówi Maciej Garbowicz, inicjator wyprawy.

  Jak dodaje, nie brakowało ciekawych sytuacji. Pierwszą noc spędzili w zapomnianym przez świat gospodarstwie 72- letniego artysty malarza Cezarego Trubaluka mieszkającego nad samą rzeką, 10 km od źródeł Nysy Kłodzkiej i 1000 metrów od granicy z Republiką Czeską. Jak się okazało Pan Cezary kończył wydział, architektury wnętrz wrocławskiej ASP, ten sam co dwójka uczestników tegorocznej wyprawy.   

   - Tradycyjnie, były załamania pogody i nagły wzrost poziomu wody w rzece . Ze względu na oberwanie chmury czwartego dnia musieliśmy ewakuować obóz nad rzeką i szukać bezpiecznego miejsca na wysuszenie przemoczonego ekwipunku.

  Ale najważniejsze, że była to kolejna wspaniała przygoda. Pokonaliśmy rzekę w dużej części na odcinku, na którym praktycznie nikt nie spływa – stwierdza Garbowicz.

  W skład ekipy weszli: uczestnik kilku wcześniejszych wypraw, kajakarz górki i przewodnik sudecki Łukasz Bielecki, wykładowca wrocławskiej ASP profesor Dariusz Grzybowicz, oraz dwóch kaliszan - Robert Łuczak oraz pomysłodawca wyprawy - Maciej Garbowicz. Projekt wspierały firmy: Impekstir Operationoraz FB Antczak. Kajakarzy ubezpieczała: Agencja Alianz Paweł Wzgarda.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.