AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PROJEKT. Witraże Ziemi Kaliskiej

DATA: 10 lipca 2019 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Z początkiem lipca ruszyły prace w ramach projektu „Witraże Ziemi Kaliskiej”, realizowanego przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka”. 

  Wśród zaplanowanych działań znajdują się m.in. wykonanie dokumentacji fotograficznej witraży znajdujących się w kościołach Kalisza i powiatu kaliskiego, która posłuży do sporządzenia metrycznych fotoplanów oraz ich opisów. Na podstawie zebranych danych powstanie portal internetowy, który będzie stanowił źródło wiedzy dla historyków i regionalistów, a także dla mieszkańców tego regionu oraz turystów.

  Projekt zwieńczy organizacja uroczystej inauguracji wspomnianego portalu, która zaplanowana jest na listopad 2019 roku. - Witraże jako jedna z form materialnego dziedzictwa kulturowego. Są narażone na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Żyjąc w czasach wszechobecnej cyfryzacji mamy możliwość zachować witraże po pierwsze od niszczenia, ale także, a może przede wszystkim, od zapomnienia. Stąd pomysł na projekt, który będzie łączyć aspekt dokumentacyjny z wymiarem edukacyjnym, tj. prezentacją zgromadzonych treści i multimediów w portalu internetowym - mówi Jakub Łuczak, koordynator projektu, pracownik Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, od kilku lat zamieszkały we Wrocławiu, związany z Ziemią Kaliską, gdzie ukończył szkołę średnią, pasjonat turystyki i historii regionalnej. - Liczymy, że rezultaty naszych prac staną się wizytówką regionu i diecezji kaliskiej. Mamy nadzieję, że tworzony przez nas portal będzie służył w kolejnych latach zarówno mieszkańcom, historykom, regionalistom, ale i turystom coraz liczniej odwiedzającym Kalisz i jego okolice - dodaje J. Łuczak.

  Wszystkie osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę witraze.kalisz.pl oraz do kontaktu mailowego: witraze@witraze.kalisz.pl. Strona będzie sukcesywnie budowana przez zespół projektowy.

  Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.