AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PSYCHOTERAPIA. Relacje, które leczą w Kaliszu

  Stres, napięcie, kryzys, słabość… - wszystko to jest nieodłącznym elementem życia i doświadczeniem każdego.

  Stres, napięcie, kryzys, słabość… - wszystko to jest nieodłącznym elementem życia i doświadczeniem każdego. W pewnych sytuacjach wymienione stany pozwalają odbić się ku lepszemu, są bodźcem do zmiany, innym razem stają się źródłem problemów w funkcjonowaniu czy zaburzeń psychicznych – kierunek zależy od wielu czynników.

  Każdy człowiek staje niekiedy wobec takich trudności. Czasem sam jest osobą w kryzysie, a czasem ktoś obok przeżywa kryzys lub stres.

  Czym jest pomaganie człowiekowi w trudnościach psychicznych? Jak się zachować? Może pobudzać do aktywności („Zajmij się czymś.”)? Może wskazywać przykłady innych, którzy sobie poradzili („Patrz, ona też tak się czuła i zobacz jak teraz sobie radzi”)? A może pokazywać tych, którzy mają gorzej („Pomyśl, żona Marka ma raka. Oni to mają prawdziwy problem!”)? Podać kolejne kroki do zmiany („Najpierw zacznij jeść i regularnie ćwiczyć. Potem weź się za siebie – idź do kosmetyczki, fryzjera…”) ? Dać leki?

   

  A co, jeśli to nie przyniesie skutku?

  Cierpiący lub zmęczeni bólem psychicznym ludzie mówią, że czują niezrozumienie i osamotnienie. Czują to pomimo obecności swoich bliskich, pomimo ich aktywności i porad, a często – niestety – przez usilne, a nawet napastliwe poradnictwo.

  Niektóre osoby mówią, że właśnie tedy, gdy przeżywały najcięższe chwile, ludzie odsuwali się od nich. To bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli sami byli gotowi pomagać, gdy ci inni cierpieli.

  Z drugiej strony pomagający bliscy doświadczają frustracji. Starają się, próbują pomagać i radzić, co nie przynosi spodziewanych efektów – osoba w kryzysie psychicznym wydaje się nawet nie podejmować prób działania. Kończy się to często niechęcią, a nawet złością wobec cierpiących.

  Co zatem można zrobić jeśli doświadcza się psychicznego przeciążenia czy załamania? Co jeżeli doświadcza tego bliska osoba? Osobami, które mają rzetelne przygotowanie i doświadczenie pomagania w dolegliwościach, kryzysach czy stresie są psychologowie i psychoterapeuci.

   

  Od stycznia 2019 roku w Kaliszu działa Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej Górnośląska 10.

  Jego specyfika i niepowtarzalność mają początki w przekonaniach założycieli o fundamentalnym znaczeniu relacji między psychologiem a jego klientem.  

  Klient psychologa to osoba przeżywająca cały wachlarz nieprzyjemnych emocji, to osoba poraniona, przeżywająca nieskuteczność w radzeniu sobie z nawarstwiającymi się problemami, to osoba niosąca w sobie ból, stratę.  Pomoc specjalisty dostosowana jest zawsze do konkretnego człowieka, w konkretnej sytuacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i emocji tej osoby. Specjalistyczna pomoc i psychoterapia to proces, w którym wiedza i doświadczenie specjalisty spotyka się z wyjątkowością klienta. Psycholog musi poznać swojego pacjenta, żeby go zrozumieć. Pacjent potrzebuje doświadczyć bezpieczeństwa i zaufania, żeby dać się poznać.  Wszystko to wymaga czasu i warunków, które zapewnia budująca się miedzy pacjentem i jego psychologiem relacja.

  Takie rozumienie pomagania sprawiło, że Ośrodek może poszczycić się zespołem, w którym każdy pracownik szczególny nacisk kładzie na tworzenie bezpiecznej relacji. Nie ma warunków koniecznych do poszukania wsparcia, pomocy czy po prostu konsultacji w przeżywanych wątpliwościach.

  Oferta Ośrodka - w oparciu o tę samą zasadę – obejmuje pomoc psychologiczną, psychoterapię, wsparcie w kryzysie, leczenie psychiatryczne i pomoc seksuologiczną.

  Specjaliści pracują indywidualnie z młodzieżą i dorosłymi, a także z parami, małżeństwami i rodzinami. Oferują warsztaty dla rodziców, młodzieży oraz terapię grupową dla dorosłych i młodzieży.

  Od kwietnia 2019 r. w każdy pierwszy wtorek miesiąca odbywają się spotkania Grupy dla Rodziców po stracie Dziecka.

  Niewidocznym sprzymierzeńcem oddziaływań jest sam Ośrodek, którego wygląd i wyposażenie ułatwia budowanie spokojnej, bezpiecznej relacji.

  Kontakt z Ośrodkiem Górnośląska 10 możliwy jest telefonicznie, mailowo lub przez facebook.

   

  OŚRODEK POMOCY

  I EDUKACJI PSYCHOLOGICZNEJ

  GÓRNOŚLĄSKA 10

  62-800 Kalisz, ul. Górnośląska 10

  te. 62 751 19 82

  gornoslaska10.pl

  facebook.com/gornoslaska10

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.