AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

IMPREZA. Festyn na Zawodziu

DATA: 11 września 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  11 i 12 września na kaliskim Zawodziu odbędzie się Festyn Archeologiczny Zawodzie - Podgrodzie.

  Tematem przewodnim Festynu Archeologicznego będzie „morowe powietrze”. Tegoroczna epidemia jest okazją do przyjrzenia się jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami, które nieodłącznie były związane z historią cywilizacji.

  Pierwszego dnia, 11 września będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosł pradziejowych i średniowiecznych oraz w prezentacjach naukowych poświęconych m.in. archeozoologii i antropologii. Do wyboru będą następujące warsztaty: kowalski, tkacki, garncarski, wykonywania narzędzi krzemiennych, alchemiczny, skryby, drukarski, drzeworytniczy, płatnerski, farbiarski, sokolnictwa i hodowli drapieżnych ptaków do polowań oraz uzbrojenia i sztuki wojennej w średniowieczu.

  Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel. 669 996 644. Cena za udział w warsztacie to tylko 1 zł! Warsztaty odbędą się o godz. 12:00 i o godz. 17:00.

  W sobotę, 12 września, muzeum zaprasza na dzień otwarty dla wszystkich w godz. od 12:00 do 19:00. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rzemiośle garncarskim, przyjrzeć się pracy osoby wytwarzającej dziegieć, czy też obejrzeć z bliska pracę kowala. W tym dniu zostanie także zaprezentowane uzbrojenie średniowiecznych wojowników, kultura rycerska i pokazy walk. Jedną z najpopularniejszych szlacheckich rozrywek w średniowieczu było polowanie a najbardziej prestiżową odmianą łowiectwa polowanie z drapieżnymi ptakami, które przybliży sokolnik. 

  Dzieje średniowiecza poznamy również dzięki warsztatom skryby, który odtworzy dawne sposoby wykonywania dokumentów i kopiowania ksiąg. Z kolei Pracownia Badań i Edukacji Historycznej zaprezentuje dawny warsztat drukarski i technologie związane z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Będzie można także obejrzeć najstarsze „przepustki morowe” pochodzące z Europy i Polski.

  Pradzieje będą reprezentowane przez tkactwo kultury łużyckiej i warsztat krzemieniarski łowców zbieraczy. Wiek XVII natomiast przybliży alchemik wraz ze swoją pracownią, w której ujrzymy repliki aparatury destylacyjnej stosowanej w ówczesnej farmacji i gorzelnictwie, apteczki domowe i dworskie, a także dowiemy się jak wyglądał stan wyjątkowy podczas epidemii czarnej śmierci w Sieradzu. Zaglądając do pruskiego szpitala polowego przeniesiemy się w XVIII i XIX stulecie. Zobaczymy akcesoria medyczne służące do leczenia ofiar działań wojennych i epidemii.

  O chorobach trapiących ludzi i zwierzęta w różnych epokach opowiedzą naukowcy zajmujący się antropologią i archeozoologią. Dowiemy od nich się jak wiele informacji przekazują nam szczątki kostne odkrywane w czasie badań archeologicznych. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z dziejami zaraz i chorób, które nękały mieszkańców dawnego Kalisza na przestrzeni wieków podczas wykładu o godz. 16:00.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia na Zawodziu jest wolny.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.