AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

AKCJA. Ruszyła jubileuszowa „Calisiada”

DATA: 20 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Ruszyła tegoroczna, piąta edycja projektu edukacyjnego „Calisiada". Jej organizatorzy skierowali do uczniów  działania, dzięku którym poznają oni historię kaliskiego przemysłu muzycznego. 

   

  W ramach „Historii dźwiękiem malowanej" uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach edukacyjno-animacyjnych, które zostały zorganizowane na terenie Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Najpierw wysłuchali oni specjalnie na tę okoliczność napisaną przez p. Łukasza Bernady bajkę pt. „Fortepian ze strychu", po czym wzięli udział w pokazie budowy pianina, przeprowadzonym przez uczniów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu pod kierunkiem nauczyciela p. Marcina Kaftanowicza. Następnie w grupach przystąpili do wykonania prac plastycznych, ilustrujących treść bajki. Jednocześnie wzięli udział w konkursie plastyczno-teatralnym, którego wyniki poznamy podczas uroczystego podsumowania projektu, planowanego w dniu 20 listopada 2020 r.

  Uczestnicy warsztatów obejrzeli również wystawę okolicznościową zatytułowaną „Tam, gdzie uczą jak drewno gra" , przygotowaną przez p. Annę Wojtynkę, pracownika Pedagogicznej Biblioteki Publicznej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Wystawa opowiada historię Technikum Budowy Fortepianów - jedynej w Polsce, a zarazem jednej z trzech na świecie szkoły, która kształci fachowców w dziedzinie budowy i strojenia fortepianów i pianin. Upamiętnia ona także wkład rodziny Fibigerów w rozwój kaliskiego przemysłu muzycznego. 

  Do najstarszych uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół średnich został skierowany konkurs muzyczny „Fibiger rap", współorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dzięki uprzejmości firmy Schimmel w Kaliszu uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich będą mogli obejrzeć film, który nie tylko opowiada historię firmy, ale także przedstawia etapy procesu budowy fortepianów i pianin. Udostępnione przez firmę elementy, służące do budowy fortepianu, stanowią uzupełnienie  okolicznościowej wystawy, która w ostatnim czasie była prezentowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu.

  Projekt „Calisiada 2020" został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, jego realizacja będzie trwała do 30 listopada. Szkoły zainteresowane wspomnianą wystawą oraz filmem zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu, p. Ewą Mąkowską (inspiracja.stacja@gmail.com).

  Organizatorami akcji są: Stowarzyszenie Stacja Inspiracja i Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka"

  (RED)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.