AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

BUDŻET OBYWATELSKI. Głosuj na książkę o kaliskich bokserach!

DATA: 21 października 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Książka Janusza Stabno zawiera biografie kaliskich bokserów z lat 1932-2009. Fot. ze zbiorów autora książki.

  Powstaje książka „Kaliszanie na ringu 1932-2019”. To będzie prawdziwa encyklopedia kaliskiego sportu, a jej autorem jest Janusz Stabno. Na książkę można głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego (projekt ogólnomiejski - pozycja nr 30) do 23 października.

  Janusz Stabno jest kaliszaninem z urodzenia i socjologiem z wykształcenia, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. W młodości, w latach 1980-83 trenował boks w Prośnie Kalisz, której jest wychowankiem. Jest także byłym sekretarzem generalnym Polskiego Związku Boskerskiego, sędzią klasy międzynarodowej, pasjonatem boksu oraz socjologiem z wykształcenia, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz napisał książkę „Kaliszanie na ringu 1932-2019”. Na jej publikację można głosować podczas tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. A naprawdę warto, gdyż jest to swoista encyklopedia kaliskiego pięściarstwa, a żadna do tej pory publikacja nie zawierała tak wiele, archiwalnych zdjęć i informacji o kaliskich bokserach.

  - Pracę nad książką rozpocząłem w 2012 roku - mówi Janusz Stabno. - Zawiera ona 32 biografie kaliskich bokserów, którzy zakończyli sportowe kariery. Dodatkowo w publikacji znajduje się około 100 zdjęć, a sama książka podzielona została na dwie części, liczące po 400 stron. Materiały do książki zbierałem w Bibliotece Narodowej, Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, Książnicy Pedagogicznej. Przeprowadziłem także rozmowy z częścią bohaterów mojej publikacji. Wszystkie informacje zostały później zweryfikowane i potwierdzone. To była tytaniczna praca.

  W książce znajdą się biografie kaliskich pięściarzy przedwojennych oraz powojennych, którzy trenowali w różnych miejscowych klubach, gdzie szkolono przyszłych mistrzów pięściarstwa: Prośnie, KKS-ie, Włókniarzu, Bielarnii-Włókniarzu Kalisz oraz żydowskim Brith Trumpdor czy też takich organizacjach i klubach takich jak Związek Strzelecki, UKS Kościuszko czy UKS Asnyk. Jest też opis pierwszego bokserskiego meczu pokazowego, jaki odbył się w naszym mieście 27 lutego 1932 roku, w którym walczył Aleksander Polus, późniejszy uczestnik Mistrzostw Europy w 1937 roku w Mediolanie. 

  W „Kaliszanach na ringu 1932-2019” znajdą się także sylwetki innych znanych kaliskich pięściarzy: Mariana Mańki, który boksował w mistrzostwach Europy w Pradze i był brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów w 1957 roku. A oprócz tego, że trenował boks to z powodzeniem uprawiał też wioślarstwo w KTW. Innym przedstawionym w publikacji znanym zawodnikiem jest Adam Marian Walczak, który był znanym biegaczem. Na ringu stoczył ponad 160 walk i był wicemistrzem Okręgu w 1956 roku oraz brązowym medalistą Spartakiady Wojska Polskiego w 1955 r. Z Legią Warszawa trzy razy sięgał po tytuł drużynowego mistrza Polski. W publikacji kibice znajdą sylwetki przedwojennych kaliskich pięściarzy jak choćby: Walentego Pietrzaka, zawodnika KKS-u Kalisz i wicemistrza Polski w 1936 roku w wadze półciężkiej oraz Stanisława Szrajtera, wicemistrza Polski w wadze koguciej w 1938 roku. - Są też biografie Wacka Ścigały, wicemistrza Polski w 1951 roku, Władka Obały, dwukrotnego mistrza Polski juniorów w latach 1954-55

  czy Józefa Jaworowicza. 

  Ten ostatni gdy sięgał w 1955 roku po mistrzostwo Polski juniorów, to zdawał maturę w Asnyku - twierdzi Janusz Stabno. - Oczywiście, nie wyobrażałem sobie, żeby w publikacji zabrakło przedstawienia Tadeusza Grzelaka, najlepszego pięściarza w historii Kalisza i wicemistrza Europy w 1953 roku. To był prawidziwy fenomem, 8-krotny mistrz Polski. 

  Jest także Jan Sobolewski, jedyny kaliszanin, który pokonał słynnego Jerzego Kuleja oraz Włodek Caruk, który był dwukrotnym mistrzem Polski juniorów w latach 1966-1967, a także dwukrotnym wicemistrzem Polski seniorów w latach 1968-1968

  czy Bolesław Wosiek - mistrz Polski juniorów z 1970 roku. Nie zabrakło także przedstawienia Piotra Marcinkowskiego, mistrza Polski seniorów z 1987 roku. To wychowanek Prosny, który jako jedyny z kaliskich pięściarzy walczył na słynnym ringu w Las Vegas podczas meczu USA-Europa w 1988 roku.

  W książce przedstawione są także sylwetki Krzyśka Machalskiego, brązowego medalisty MP juniorów w 1968 roku czy braci Leszka i Mirosława Pilichów.

  Ten pierwszy był młodzieżowym wicemistrzem Polski, a finałową walkę przegrał z Grzegorzem Skrzeczem, a drugi brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

  Oprócz męskich kaliskich mistrzów pięściarstwa w książce opublikowane są sportowe biografie Darii Walczykiewicz, pierwszej kaliskiej mistrzyni Polski i reprezentantki Polski

  oraz Anny Sikory, pierwszej kaliskiej zawodowej mistrzyni Polski. Książka jest bogato ilustrowana i zawiera około 100 fotografii. - Większość fotografii to sportowe kaliskie perełki - zaznacza Stabno. - Publikacja jest już po recezji i w trakcie prac korekcyjnych. Ta książka budzi naprawdę żywe zainteresowanie, nie tylko wśród pasjonatów pięściarstwa. Dzięki niej chcę podziękować wszystkim kaliskim bokserom za godne reprezentowanie naszego miasta na arenach krajowych i międzynarodowych. Przez te wszystkie lata byli oni reprezentami Kalisza, bo przecież walczyli w barwach naszego miasta i byli oklaskiwani przez kibiców. Dlatego wydanie tej publikacji jest potrzebne. Nie możemy zapominać o tych sportowcach, tych ludziach, którzy przecież z dumą przez wiele lat na ringu reprezentowali Kalisz. - Wiedziałem, że od wielu lat Janusz Stabno pracuje nad książką, a właściwie książkami o kaliskim boksie i kaliskich bokserach - mówi Dariusz Dymalski, redaktor sportowy ,,Życia Kalisza''. - To jest naprawdę żmudna praca, ale Janusz jest prawdziwym tytanem takich działań - dokładny i skrupulatny do bólu, nie pominie żadnego źródła, żadnego szczegółu,  a przy potrafiący pisać z niezwykłą pasją. Dzięki temu powstało prawdziwe dzieło, bo jak inaczej określić wydawnictwo, której ujmuje biografie bokserów z lat 1932-2019. To również kawał historii naszego miasta. Miałem okazję czytać fragmenty i jestem przekonany, że powstała książka naprawdę wyjątkowa, której w historii kaliskiego sportu jeszcze nie było. Napisał ją kaliszanin, który zawsze marzył o tym, aby oddać hołd kaliskim bokserom, którzy przez dziesięciolecia elektryzowali swoimi występami rzesze kibiców - nie tylko tych kaliskich. To na pewno będzie też znacząca pozycja na krajowym rynku wydawnictw sportowych, tym bardziej, że ma wszelkie walory - to opinia recenzenta - opracowania naukowego. Wydanie jej poprzez budżet obywatelski naszego miasta miałoby niezwykle ważne znaczenie. Jeśli kaliszanie zdecydują, że chcą mieć taką książka o swoim mieście i swoich sportowych bohaterach, to na pewno dołożą dużą cegiełkę do promocji grodu nad Prosną.

  Na książkę „Kaliszanie na ringu 1932-2019” można głosować w Budżecie Obywatelski w dniach do 23 września w punktach stacjonarnych oraz na stronie: bo.kalisz.pl. 

  Fot: ze zbiorów autora książki Janusza Stabno

   

   

    Piotr JAWOROWSKI               

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.