AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

INWESTYCJE. 13 kilometrów nowej drogi na trasie Kolonia Skarszewek – Goliszew

DATA: 18 sierpnia 2021 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W kaliskim starostwie podpisano umowę na przebudowę dróg na odcinku Kolonia Skarszewek – Tykadłów – Goliszew.

  Łączna długość odcinka to prawie 13 kilometrów, a wartość inwestycji opiewa na kwotę prawie 13 milionów złotych. Inwestycja zostanie zakończona do czerwca 2022 roku.

  Zadanie jest finansowane z trzech źródeł. Pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - 5 860 259,05 zł, Gmina Żelazków przekazuje dotację w kwocie 3 036 712, 55 zł, a wkład własny Powiatu Kaliskiego to 4 101 265,06 zł. Obejmuje przebudowę ciągu dróg powiatowych: nr 4590P (na odcinku Kolonia Skarszewek – Tykadłów) oraz nr 4592P (na odcinku Tykadłów – Goliszew), o łącznej długości: 12,8 km.

  - Bardzo się cieszę, że kolejna inwestycja jest realizowana w ramach montażu finansowego. Chcę bardzo gorąco podziękować wszystkim podmiotom, które finansują tę budowę. Jest ona wspomagana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a więc dziękujemy administracji rządowej za wsparcie. Dziękuję również w sposób szczególny Samorządowi Gminy Żelazków, która wyasygnowała na ten cel ponad 3 miliony złotych. Podzękowania są tym bardziej zasadne, że to nie było zadanie Gminy. To zadanie Powiatu, ale realizowane na terenie gminy Żelazków. Dziękuję za tę odważną decyzję i zrozumienie dla Samorządu Gminy Żelazków – mówi Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

  W ramach inwestycji planuje się zrealizować poszerzenie jezdni do szerokości 5,5m, wymianę konstrukcji jezdni w miejscach występowania przełomów, wykonanie na odcinkach warstwy wyrównawczej, a także położenie nowej warstwy ścieralnej. Inwestycja obejmuje również budowę chodników o łącznej długości 1,3 km oraz dróg rowerowych o długości 8,2 km (po wydzielonym pasie ruchu). Planuje się ponadto budowę 5 przystanków z peronami i 7 przystanków bez peronów. Budowlańcy wykonają także 5 wyniesionych przejść dla pieszych, a na przebudowywanym odcinku drogi znajdzie się także 1 radar informujący o prędkości ruchu pokazdów. Ponadto zaplanowano wykonanie skrzyżowania typu małe rondo w miejsce obecnego skrzyżowania przebudowywanej drogi z drogą powiatową 4591P (w m. Garzew), a także wybudowanie wyniesionego skrzyżowania w miejscowości Tykadłów.

  - Umowa obejmuje prace, które zostaną wykonane na przestrzeni 12 miesięcy. Inwestycja ma bardzo duże znaczenie powiatu kaliskiego, gminy Żelazków i miasta Kalisza, ponieważ zaczyna się na granicy z Kaliszem i komunikuje miasto z nowymi osiedlami, które tworzą się wokół miasta, czyli np. Wojciechówka, Kolonia Skarszewek, Borków. Myślę, że prace przyczynią się do poprawy jakości ruchu i bezpieczeństwa. Przy tej drodze zlokalizowanych jest wiele firm i inwestycji. Bardzo się cieszę, bo ta droga była bardzo długo wyczekiwana i mam nadzieję, że sprawnie w tym czasie zostanie przebudowana – tłumaczy Starosta Kaliski.

  To kolejna inwestycja drogowa realizowana w powiecie kaliskim. O zasadności tego typu zadań przekonany jest Starosta Kaliski Krzysztof Nosal. - Drogi są podstawą do rozwoju. Jeśli nie ma dobrych dróg nie ma tam lokalizacji firm, budynków, nie chcą tam mieszkać ludzie, i taki teren się nie rozwija. Te drogi w przypadku biznesów prowadzonych na terenie powiatu kaliskiego mają ogromne znaczenie, ponieważ produkujemy towary o wielkich gabarytach i wielkiej masie. Na tym się zarabia, bo produkujemy m.in. warzywa, kosze metalowe, palety, a więc to towary o dużej masie, a to sprawia, że potrzebne są odpowiednie drogi do transportu tych produktów.

  Roboty budowlane zrealizowane zostaną przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. w Kaliszu w terminie do czerwca 2022 roku.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.