AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek

DATA: 19 maja 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliscy bibliotekarze obchodzili swoje święta. Fot. MBP w Kaliszu.

  Po pandemicznej przerwie bibliotekarze wreszcie mogli się spotkać i poświętować. Nie zabrakło zarówno stałych punktów obchodów, jak i zaskakujących wydarzeń.

  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, od którego tradycyjnie rozpoczyna się Tydzień Bibliotek, w tym roku przypadł w niedzielę 8 maja, zatem Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu bibliotekarskie święto postanowiła zainaugurować już przed weekendem. Uroczystości, w których udział wzięli: Grzegorz Kulawinek - wiceprezydent Kalisza, Robert Kuciński - dyrektor MBP, przedstawiciele Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz kaliskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z Karolem Pietrzakiem, rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku Adama Asnyka i Pomniku Książki na kaliskich plantach.

  W samo południe w Bibliotece Głównej odbyło się otwarcie dwóch wystaw. W plenerze, na trejażu przed biblioteką, zawisła „Księga twarzy bibliotekarzy”, na którą złożyły się fotografie bibliotekarskiej braci w charakteryzacji rodem z ulubionych książek. Autorką tych niezwykłych portretów jest Ewa Całkosińska-Kajzer, zaś oprawę graficzną całości nadał Maciej Trzciński ze studia D. Portrety bibliotekarzy, wmontowane w okładki książek i opatrzone dowcipnymi komentarzami autorstwa Huberta Mościpana, codziennie w ciągu Tygodnia Bibliotek pojawiały się na profilach facebookowym oraz instagramowym Biblioteki.

  Z kolei we wnętrzach „pałacyku” w Galerii 66 powstała ekspozycja „Mariaże Marii” poświęcona życiu i twórczości Marii Konopnickiej, przygotowana przez Monikę Sobczak-Waliś i Arkadiusza Błaszczyka. Nieco później przyszedł czas na spotkanie bibliotekarskich pokoleń; uhonorowanie dyplomami i kwiatami bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy obchodzą w tym roku swoje jubileusze, przywołanie najważniejszych wydarzeń z działalności Biblioteki w ciągu minionych 2 lat oraz pogawędki i snucie wspomnień przy małym poczęstunku.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.