AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PRAWO. Czym jest ubezwłasnowolnienie?

  Czym jest ubezwłasnowolnienie i kiedy się je stosuje pisze kaliski adwokat Krzysztof Liberda.

  Panie Mecenasie, mój tata cierpi na Alzhaimera, coraz częściej nas nie poznaje, nie chce chodzić do lekarza, często nas atakuje np. rzuca w nas jakimiś przedmiotami, a ostatnio wypisał się sam ze szpitala. Z tatą jest coraz gorzej, jak możemy zatroszczyć się o jego dobro

  Szanowni Państwo, często dla dobra bliskich, zwłaszcza osób starszych i poważnie chorych, najbliższa rodzina podejmuje decyzję o ich ubezwłasnowolnieniu.

  Najogólniej mówiąc, ubezwłasnowolnienie to pozbawienie danej osoby możliwości całkowitego lub częściowego podejmowania decyzji dotyczących jej i jej majątku.

  Ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe często jest jedyną opcją, kiedy osoba nam najbliższa, tak jak Pani tata, nie jest w stanie kierować swoim zachowaniem. Przede wszystkim ubezwłasnowolnienie osoby starszej wskazane jest, kiedy ma ona problemy z agresją lub gdy w wyniku choroby traci kontakt z rzeczywistością. Sam wiek nie stanowi wystarczającej podstawy do dokonania ubezwłasnowolnienia. 

  Podstawowa różnica między ubezwłasnowolnieniem częściowym, a całkowitym sprowadza się do ważności czynności prawnych podejmowanych przez ubezwłasnowolnionego. Najogólniej mówiąc ważność czynności podejmowanych przez osobę ubezwłasnowolnioną częściowo zależy od potwierdzenia tych czynności przez jej kuratora lub przedstawiciela ustawowego, z kolei wszelkie czynności podejmowane przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie są nieważne.  

  Podsumowując, ubezwłasnowolnienie rodzica nie jest niczym złym, po przeprowadzeniu procedury ubezwłasnowolnienia będzie Pani mogła decydować za tatę i należycie o niego zadbać.

   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.