AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

JUBILEUSZ. 110 lat kaliskiego hufca ZHP (FOTO)

DATA: 26 września 2022 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliski hufiec świętował 110-lat. Fot. Katarzyna Ciupek - KPM.

  Kaliski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego świętował 110-lecie. 

  Hufiec ZHP Kalisz działa na terenie miasta od 1911 roku. Zrzesza ponad 300 członków - zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów ZHP. Na placu przed gmachem Starostwa Powiatowego, gdzie przed wojną mieściła się siedziba tutejszego hufca, zgromadzili się druhny i druhowie - zuchy, harcerze, byli komendanci kaliskiego hufca, a także sympatycy harcerstwa. Po oficjalnym meldunku, na początku uroczystości odśpiewano hymn Związku Harcerstwa Polskiego.

  Komendant hufca - harcmistrz Marta Goździelewska wręczyła listy pochwalne naczelnika ZHP oraz odznaki Hufca ZHP Kalisz „Na mnie zawsze możesz liczyć”. 

  Harcmistrz Marta Goździelewska przypomniała o bohaterskiej akcji kaliskich druhów, którzy w październiku 1939 roku wykradli harcerski sztandar z zajętej przez Niemców siedziby ZHP. Ich pamięci poświęcona jest tablica na domu parafialnym, odnowiona ze środków Hufca ZHP Kalisz. Komendant złożyła również życzenia w rozpoczynającym się nowym roku harcerskim. - Chciałabym wam życzyć spokoju, pokoju, zdrowia i abyście zawsze harcerskie ideały mieli w sercu, nigdy od nich nie odchodzili. Życzę wam, aby wyzwania, które stawia nowy rok harcerski, były łatwe do spełnienia, żeby przynosiły wam dużo satysfakcji, a przede wszystkim życzę wam dużo zabawy i frajdy na wszystkich imprezach, w których będziecie brali udział. Wszystkiego dobrego w nowym roku harcerskim - powiedziała hm. Marta Goździelewska, komendant Hufca ZHP Kalisz.

  Życzenia i gratulacje harcerzom złożył prezydent Krystian Kinastowski. - Harcerstwo to niezwykła przygoda, która pozostawia ślad na całe życie. Uczy współpracy w grupie, samodzielności, wspiera wychowanie i tworzy warunki wszechstronnego rozwoju. Ta organizacja pokazuje młodym ludziom, że warto być aktywnym i wymagać od siebie. Stawia od lat na takie wartości jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Życzę, aby służba ludziom i ojczyźnie, którą Hufiec ZHP Kalisz pełni z tak ogromnym oddaniem, przynosiła jak najwięcej satysfakcji oraz dawała poczucie dobrze i godnie wypełnionej misji - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Chciałbym pogratulować wyróżnionym. Jesteście wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów i koleżanek, których tutaj dzisiaj nie brakuje. Jestem przekonany, że pójdą w wasze ślady i zostaną świetnymi harcerzami i harcerkami, a w dorosłym życiu wspaniałymi obywatelami naszego miasta i naszej ojczyzny.

  Podczas apelu odsłonięto wizerunek ks. Stanisława Piotrowskiego, bohatera Hufca ZHP Kalisz, autorstwa Jarosława Multana. Uroczystość z okazji 110-lecia kaliskiego harcerstwa poprzedziła msza św. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa. 

  (nel - źródło KPM)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.