EKOLOGIA. 2 mln zł na program „Deszczówka” w Wielkopolsce

utworzone przez | 12 stycznia 2026 | Aktualności

Ogłoszony został nabór dla Jednostek Samorządu Terytorialnego z Wielkopolski w ramach siódmej edycji programu retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej pn. „Deszczówka”. Mogą one uzyskać do 300 tys. zł wsparcia z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Nabór trwa do 27 lutego 2026 r.

Program zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2020 roku umożliwia pozyskać lokalnym samorządom środki finansowe na wykonanie instalacji gromadzenia, magazynowania i nawadniania terenów zielonych przy różnych obiektach użyteczności publicznej na swoim terenie. Celem programu „Deszczówka” jest promowanie działań zapobiegających negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej na terenie Województwa Wielkopolskiego po przez tworzenie systemów podziemnego lub naziemnego magazynowania wody opadowej wraz z instalacją umożliwiającą jej zagospodarowanie i nawodnienie terenów zielonych.

– Samorząd Województwa Wielkopolskiego konsekwentnie wspiera działania sprzyjające ochronie zasobów wodnych i zaadaptowanie infrastruktury na bardziej przyjazną środowisku. Siódma edycja programu „Deszczówka” to szansa dla lokalnych samorządów z Wielkopolski na działania proekologiczne. Mogą one uzyskać do 300 tys. zł. na budowę systemu gromadzenia i nawadniania. Obiekty, z których można zbierać wodę deszczową w ramach wsparcia to: szkoły, hale sportowe, domy pomocy społecznej, świetlice wiejskie, domy kultury, szpitale oraz budynki będące siedzibami wnioskodawców. Realizacja programu zagospodarowania wód opadowych to także forma edukacji mieszkańców Regionu. Właściwe zagospodarowanie zasobów wodnych i wskazanie rodzajów działań już na etapie samorządów lokalnych jest właściwym kierunkiem działań – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W ramach ogłoszonego naboru wnioskodawcy tj. Jednostki Samorządu Terytorialnego, (miasta, gminy i powiaty) z terenu województwa mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 150 tys. zł lub do 80% kosztów wartości całego zadania. Każdy wnioskodawca może złożyć maksymalnie dwa wnioski obejmujące budowę systemów magazynowania i rozprowadzenia wody deszczowej. Pula środków przeznaczona na ten cel w budżecie Województwa Wielkopolskiego to 2 mln zł. Warto zaznaczyć, że całkowita kwota dotacji z budżetu województwa na ten cel wynosi już ponad 9 milionów złotych. Dzięki stworzonym 130 instalacjom możliwe jest zgromadzenie ponad 41 000 m3 wody opadowej i nawodnienie 600 000 m2 terenów zielonych. Termin składania wniosków w ramach siódmej edycji trwa do 27 lutego 2026 r..

(red)

REKLAMA

Reklama

wKaliszu
Przegląd prywatności

Niniejsza polityka prywatności określa zasady przetwarzania wszelkich informacji o charakterze danych osobowych, które pozyskane zostały w związku z korzystaniem przez Użytkowników z serwisu internetowego, prowadzonego pod domeną wkaliszu.pl oraz subdomenami w w szczególności co.waklszu.pll (zwanych dalej „Portalem”).

Administratorem danych o Użytkowniku jest Rebell sp. z o.ok z siedzibą w Kaliszu, ul. Chopina 8, NIP 6182145410, 62-800 Kalisz (zwany dalej „Administratorem”).
Administrator przetwarza informacje o Użytkowniku zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Jedynymi danymi osobowymi, które zbiera Portal są dane użytkowników zarejestrowanych: maile użytkowników podawane podczas tworzenia konta użytkownika oraz numery telefonów podawane opcjonalnie podczas tworzenia konta lub konfiguracji powiadomień smsowych o subskrybowanych wydarzeniach oraz preferencje powiadomień o nowych wydarzeniach.
Żadne dane osobowe nie są udostępniane podmiotom trzecim.