10.03. ,,Saga rodu nad Prosną” w bibliotece

utworzone przez | 06 marca 2025 | Zapowiedzi

W tym roku mija 50 lat od wydania opartej na faktach powieści Janusza Teodora Dybowskiego. Historia bohaterów kaliskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej ma szansę trafić na srebrny ekran. Na spotkanie z reżyserem filmu zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Odbędzie się ono w poniedziałek, 10 marca w Bibliotece Głównej.

„Saga grodu nad Prosną” to opowieść o ludziach, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. W styczniu 1945 roku, w Lesie Skarszewskim, wykonano karę śmierci na działaczach kaliskiego antyhitlerowskiego podziemia. Zginęli na 4 dni przed zakończeniem działań wojennych w naszym mieście. Wśród 56 rozstrzelanych byli członkowie najlepszych kaliskich rodzin – polskiego i niemieckiego pochodzenia. Między innymi Elwira Fibiger, przedstawicielka słynnego rodu budowniczych fortepianów i jej kuzyn Henryk Fulde. Na czele grupy konspiracyjnej stał Alfred Nowacki, założyciel i pierwszy dyrektor fabryki „Winiary”.

Tragiczne wydarzenia opisał Janusz Teodor Dybowski w swojej powieści – „Saga grodu nad Prosną”. Wydana w 1975 roku książka po ukazaniu się wzbudziła ogromne kontrowersje. Powieść bulwersowała ówczesne władze nie tylko pozytywnymi postawami Niemców, ale również przywołaniem Armii Krajowej. Natomiast kaliszanie rozpoznawali w bohaterach swoich bliskich i znajomych, rozliczając autora ze sposobu, w jaki ich przedstawił.

Powieść Dybowskiego ma realne szanse doczekać się adaptacji filmowej. Na ekran chce ją przenieść Fundacja Film „Saga Grodu nad Prosną”. Dzieło miałoby opowiadać o historii kaliszan działających w konspiracji, a w ich role wcieliliby się znani polscy aktorzy, m.in. Anna Seniuk, która ma zagrać Łucję Fulde oraz Piotr Polk, który ma wcielić się w Alfreda Nowackiego.

Napisanie scenariusza i reżyserię Fundacja powierzyła młodemu twórcy, Maciejowi Archonowi Michalskiemu. Młody reżyser jest zdobywcą nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles za film fabularny „Królowa Śniegu” z głównymi rolami Ewy Kasprzyk i Teresy Lipowskiej, do którego skomponował również muzykę. Znany jest również z realizacji teledysków (ponad 70), głównie dla Justyny Steczkowskiej, Anity Lipnickiej, Basi Trzetrzelewskiej, De Mono i wielu innych twórców muzyki popularnej i alternatywnej. Na tym polu zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepszy teledysk w Europie w 2010 i w 2011 roku.

Na spotkanie z reżyserem oraz przedstawicielami Fundacji Film „Saga Grodu nad Prosną” Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza w poniedziałek 10 marca o godz. 17.00 do Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66.

Spotkaniu będzie towarzyszyć ekspozycja unikalnych pamiątek i dokumentów po Januszu Teodorze Dybowskim, użyczonych specjalnie na tę okazję przez dr. Przemysława Mańkę, który swoją pracę doktorską poświęcił autorowi „Sagi grodu nad Prosną”.

(nel)

REKLAMA

Reklama